Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

24. 5. 2019
Rubrika: O psaní

Na jednu cudnost šest kurev

Autor: Jaromír Slomek

11.04.2014 18:01

K užitečným internetovým adresám patří bezpochyby www.newtonmedia.cz. Novináři ji důvěrně znají, pracují s ní co chvíli. Oč jde? NEWTON Media, „jednička na středoevropském trhu v oblasti monitoringu tisku a analýzy médií", se představuje těmito slovy: „Dodáváme výběry článků z tisku, rozhlasu, televize, internetu a agenturního zpravodajství. Na základě vašeho zadání sledujeme aktuální dění, inzerci, sociální sítě a zajišťujeme pro vás cenné informace a kvalitní podklady pro strategické plánování nebo tvorbu marketingových kampaní. S mediálními analýzami našich odborníků získáte užitečný nástroj pro komunikaci s médii a účinný prostředek kontroly mediálního obrazu firmy."

„Newton", jak zkráceně říkají žurnalisté, dovede rychle najít vše, co si jen uživatel vyvzpomene, třeba jaké články a kde (a kdy přesně, ovšemže) publikoval kdysi organizovaný komunista, dnes neorganizovaný sociální demokrat Keller, vedoucí vybrané mozky ze strany Stanislava Grosse, Michala Haška či Aleny Gajdůškové do Evropského parlamentu. Nebo o čem všem psal do Haló novin pan Ovčáček, t. č. tiskový mluvčí prezidenta republiky, viz třeba jeho text se sugestivním titulkem „Jak dlouho bude Svobodná Evropa ohrožovat centrum Prahy?". Je to spolehlivé, mediální archiv Newtonu totiž obsahuje „více než 900 tištěných zdrojů - celostátní i regionální periodika, společenské a odborné časopisy, obchodní věstník, firemní newslettery; archiv zpravodajství ze stovek internetových serverů; přepisy téměř 30 televizních a rozhlasových stanic z Česka, Slovenska a Polska" a sahá až do roku 1996.

Zábavnější než hledat články Kellerovy nebo Ovčáčkovy (a pak ještě obětovat krátící se čas na jejich čtení) je zadávat Newtonu jednotlivá apelativa či propria, chceme-li zjistit, jak velkému mediálnímu zájmu se dané jevy či osobnosti těší. O této službě jistě dobře vědí lingvisté, jimž frekvence slov leží na srdci. Mohou zjistit, jak je který výraz živý, jak si vede v provozu. Literární historikové se zase poučí, kolik článků bylo zveřejněno o tom či onom básníkovi, prozaikovi, dramatikovi. Badatelé zaměření na sport... Atd. Základní časové intervaly jsou den, týden, měsíc, šest měsíců a rok, existuje i „rozšířené hledání", umožňující „listovat" ve vybraném zdroji (třeba jen v časopise TÝDEN) či vymezeném časovém úseku (od 1. 1. do 31. 3. 2014, jen 21. 8. 2008 apod.). Zajímá nás, kolikrát se v českých médiích objevilo za poslední rok (všechny následující údaje jsou k 10. 4. 2014) jméno Karel Čapek? Jak prosté! Trvá to nějakých patnáct vteřin: 3183x. A co třeba Otokar Březina? 348x. Richard Weiner 25x. A co takový Pokorný-Pikulík? Ten sotva. Moment, hle, jedenkrát přece! A před sebou máme celý článek, vyšel 19. 6. 2013 v Kutnohorském deníku na str. 2 a jeho autorem je Vladimír Císař (nazdar, Vladimíre!). V pořádku, věci jsou na svých místech.

Jak frekventované je dejme tomu sousloví „pohlavní čistota"? Užívá se ho ještě vůbec? No prosím, za poslední rok se v českých médiích objevilo jen jednou. Je už tedy jaksi ze hry. Zato „kurva" je velmi frekventovaná, vyskytla se 1306x. Ve srovnání s „kurvou" je „cudnost" menšinová: napsána či vyslovena byla jen 216krát. Na jednu „cudnost" šest „kurev", inu, mediální čeština této doby. Co třeba „vořežprut", slovo, které neznají ani slovníky (avšak když Jarmila Loukotková překládala Villona, „vrátila ho do hry")? Hm, dalo se to čekat, „vořežprut" je popelkou. V milionech slov je zachycen, řečeno s Bezručem, „jen jedenkrát". 

A pak jsou slova s nulovou frekvencí, slova mrtvá, pochovaná ve slovnících a starých knihách. Například „mandlíř". Čeští reportéři, moderátoři, komentátoři, glosátoři... nemají potřebu sahat po slově „mandlíř", jako nemají nutkání užít slova „seléna" nebo slova „sekundice". Neexistují pro ně. Musel by je z hlubin depozitáře vytáhnout na světlo nějaký odvážný literát, jeho eventuální kritik by si musel hodnocenou knihu poctivě přečíst (dnes už vzácný úkaz), užasnout nad podivnými lexikálními starožitnostmi a ve své recenzi se jim výslovně podivit, a teprve pak by byly takové výrazy zaznamenány ve výše chváleném internetovém archivu. Akademičtí jazykovědci, modlosloužící zlatému teleti korpusové lingvistiky, by mohli zajásat: výskyt!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.19

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   květen 2019

PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031