Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

25. 4. 2019
Rubrika: O politice

Jak se telegrafuje z Hradu

Autor: Jaromír Slomek

04.04.2014 18:01

Slovenský národ si zvolil novou hlavu státu. Českému prezidentovi to neuniklo a poslal panu Kiskovi „blahopřejný telegram". Technicky vzato to sice není možné, Česká pošta 31. 3. 2010 tuto službu po 160 letech zrušila, ale dobrá, pracovně oné hradní gratulaci takto říkejme. Podobně třeba v jisté situaci klademe otázku „panna, nebo orel?", přestože jedno ani druhé už na našich kovových penězích zobrazeno není.

Co že z Pražského hradu obdržel Andrej Kiska? Text níže uvedeného znění. Lze si ho přečíst na stránkách www.prazskyhrad.cz v tiskové zprávě podepsané panem Ovčáčkem, prezidentovým mluvčím: „Prezident republiky gratuloval slovenskému prezidentovi/ Datum: 31. 3. 2014/ Prezident republiky Miloš Zeman zaslal v pondělí 31. března 2014 blahopřejný telegram nově zvolenému prezidentovi Slovenské republiky Andreji Kiskovi./ Vážený pane prezidente,/ dovolte mi, abych Vám pogratuloval k Vašemu vítězství v přímých prezidentských volbách a k Vaší nově získané funkci prezidenta Slovenské republiky./ Vztahy mezi našimi zeměmi byly vždy nadstandardní a výjimečné a osobně mě velmi těší, že se nám za Vašeho předchůdce pana prezidenta Ivana Gašparoviče podařilo tuto úroveň nejen udržet, ale i dále rozvinout./ Pevně věřím, že také my dva navážeme na dosavadní úspěšnou spolupráci a že budeme moci ze svých funkcí přispět k dalšímu prohloubení tradičního přátelství Čechů a Slováků. Přijměte prosím, pane prezidente, mé pozvání k návštěvě České republiky, kde Vás rád přivítám na Pražském hradě./ Přeji Vám pevné zdraví a mnoho štěstí, úspěchů a trpělivosti při výkonu Vaší nelehké prezidentské funkce a těším se na naši budoucí spolupráci./ S úctou/ Miloš Zeman".

Je autorem citovaných slov pan prezident? Pro dějiny jistě. V pondělí 31. 3. t. r. však v České televizi o „telegramu" hovořil pan Kmoníček, ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky: když pan Takáč, moderátor pořadu Události, komentáře, označil „telegram" za „chladný", žoviální motýlkář mu oponoval: „Já si vůbec nemyslím, že ten telegram byl chladný, protože jsem, přiznám, byl i jeho spoluautorem." Jak to asi vypadalo? Pan Kmoníček napsal „telegram" a pan prezident jeho text zredigoval? Nebo ho ani neviděl, protože svým úředníkům důvěřuje? Není to důležité. Říkejme tomu „telegramu" Zemanův, jako říkáme dekretům Benešovy.

Úvodní oslovení je opatřeno přívlastkem: „Vážený pane prezidente." Nečetl PaedDr. Kmoníček třeba dopisy Edvarda Beneše, Karla Čapka, Františka Langera či Antonína Švehly adresované T. G. Masarykovi? Jejich knižní vydání ho minulo? Takže si nepovšiml, jak výše jmenovaní oslovovali hlavu státu? Nepátral, proč tomu tak bylo, a nedostal se až ke Společenskému katechismu Gutha-Jarkovského? Asi ne. Absence atributu má svůj dobrý důvod. Vážený? Velevážený? Ctěný? Vysoce ctěný? Velectěný? Pryč s tou veteší. Pane prezidente. Pouze takto. Je to věcné a důstojné. „Vztahy mezi našimi zeměmi byly vždy nadstandardní a výjimečné..." Ale, ale. To přece není pravda, kdysi se na Slovensku volávalo „Čecha do mecha", ještě žijí pamětníci toho křiku, první rozpad Československa byl režírován z Bratislavy. Ten druhý ostatně taky. Se Slováky samozřejmě chceme mít dobré vztahy, averzi vůči společné státnosti jim nevyčítejme. Z jejich pohledu se neosvědčila. Co naděláme. Lhát do kapsy si však proto nemusíme. „Přispět k dalšímu prohloubení." Ach. To je jako z agendy Gustáva Husáka. Tak dlouho budeme naše přátelství prohlubovat, až do něho nakonec spadneme. „Přijměte (...) mé pozvání k návštěvě České republiky, kde Vás rád přivítám na Pražském hradě." Panečku, na Pražském hradě! A kde jinde by měl český prezident slovenského kolegu přijmout? U Fleků? U Bansethů? U Pinkasů? Lokalizace je v „telegramu" zcela zbytečná. „Při výkonu Vaší nelehké prezidentské funkce." Podívejme, prezidentské. Další zbytečné slovo, vždyť „telegram" je určen prezidentovi, slovo „prezident" či „prezidentský" se v předchozím textu vyskytuje pětkrát, pošesté to jistě nebylo nutné. Psával pan Kmoníček už ve škole tak toporné slohy? Nebo se zhoršuje věkem?

Pan Takáč neměl pravdu, „telegram" není chladný. Je však beznadějně šedivý a jalový, nudný jako návod k vakuovému vysavači.   Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.28

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930