Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

24. 2. 2019
Rubrika: O politice

Punc

Autor: Jaromír Slomek

25.10.2013 18:01

O čapkovské dvojvile v Praze 10 už tady byla řeč 31. května t. r., viz http://jaromir-slomek.blog.tyden.cz/clanky/6431/dum.html. V těch dnech se v prostředcích hromadného sdělování objevila informace, že polovina domu, ta, jež za první a druhé republiky patřila Karlu Čapkovi a do níž si v roce 1935 přivedl nevěstu, je na prodej. Karel Scheinpflug, prasynovec kdysi věhlasné herečky s literárními ambicemi, jenž po ní (tedy: po svém otci a ten zase po svém) nemovitost zdědil, žádal 49 milionů korun za dům i s inventářem. Netrvalo to dlouho - a kupcem se stala radnice Prahy 10.

Lze se o tom dočíst například v deníku E15, viz http://zpravy.e15.cz/byznys/reality-a-stavebnictvi/zeman-a-klaus-dostanou-nabidku-uzivat-capkovu-vilu-1030821. K článku, v němž se uvádí, že „Praha 10 (...) nemovitost spolu s historickým inventářem koupila minulý měsíc od dědiců Scheinpflugové za 44 milionů korun", je připojen rozhovor s Bohumilem Zoufalíkem, starostou této městské části. Redakce ho opatřila titulkem Bohumil Zoufalík: Čapkova vila bude naše vlajková loď. Oh! A výkladní skříň ne? A co třeba třešnička na dortu? No nic. Níže je umístěn snímek zachycující komunálního politika při stisku ruky vsedě s panem Scheinpflugem. Oba muži pózují: do očí si nehledí, jejich pohledy směřují do objektivu fotografova aparátu. „Přítomnost Miloše Zemana a Václava Klause by dala Praze 10 punc," cituje redakce pana starostu v prvním odstavci. Následuje sedm otázek a odpovědí na ně (v nich však už slova o puncu nenacházíme, utrousil je tedy zřejmě pan Zoufalík, jak si zvykli říkat i čeští novináři, off-record).

Mimochodem, pan Zoufalík (45), právě kandidující do Poslanecké sněmovny za blok Hlavu vzhůru (matka: Jana Bobošíková, kmotr: Václav Klaus), je člověk zkušený, v mládí podnikal v malířství, lakýrnictví, natěračství, tapetářství, lešenářství, dělal do úklidu a prostředkoval činnost v oblasti obchodu, roku 1998 vstoupil do strany, rozumí se ODS, starostou Prahy 10 je až od letošního roku, viz www.nasipolitici.cz.

V Zoufalíkových odpovědích je důležité ujištění, že Praha 10 jako nový majitel chce „zachovat veškeré věci, které ve vile jsou, a dohodnout způsob, jakým bychom prostory mohli otevřít veřejnosti". Následující slova jsou čirou bizarerií: „Chci do vily pozvat jak Miloše Zemana a Václava Klause, tak další představitele politického a kulturního života. Tedy navázat na prvorepublikové tradice. Pozvánka pro bývalého a současného prezidenta má být jedním z prvních počinů. Mé přání je, aby Praha 10 byla vnímána jako městská část bratří Čapků. Nejde nám pouze o nákup vily a záchranu dědictví, ale propojení městské části s těmito velikány české kultury a veřejného života vůbec. Oba reprezentují hodnoty, k nimž bychom se měli vrátit." Redakce žádá upřesnění: „Jak konkrétně byste si využití vily pro potřeby Zemana a Klause představoval?" A pan starosta dí: „Moje představy musí být opřené o dohodu se současným i bývalým prezidentem. Prvním krokem bude to, že je oba pozvu na společné setkání a prohlídku vily. Jestli budou mít zájem o její využití, záleží na nich. Historie mi snad pomůže. V místnosti, kde se scházeli proslulí pátečníci, se tvořily dějiny Československa. Klausovi a Zemanovi nabídnu, abychom na tuto tradici navázali." Vezmou to? Za Masaryka? A kdo bude obsazen do role Čapků, Peroutky, Langera, Poláčka, Vančury a dalších?

Pan Zoufalík se ovšem mýlí. V bytě Karla Čapka se netvořily dějiny Československa, v bytě Karla Čapka debatovala intelektuální společnost, výlučně pánská, občas poctěná přítomností prezidenta Masaryka. Patří do dějin Československé republiky například Antonín Švehla? Zajisté. A přece nikdy práh Čapkova domu nepřekročil. Představoval mezi válkami významnou duchovní autoritu F. X. Šalda? Bezpochyby. Ani on však do vybraného kroužku nikdy nezavítal, naopak se ve svém časopise této „kávové společnosti" posmíval. Atd. Jednou, až bude z domu muzeum, se tam pan Zoufalík jistě leccos doví.

„Prezidentům ji (vilu, pozn. J. S.) chci ukázat ještě v současném syrovém stavu, aby měli možnost nasát prvorepublikovou atmosféru," je okouzlen svou představou pan Zoufalík. Současná hlava státu zrovna o tuto „možnost nasát" sotva stojí. A předchozí? Ta spíš zajde k ing. Bobošíkové nasát něco jiného: atmosféru politické zhrzenosti. Pane Zoufalíku, nezesměšňujte se a na prezidenty zapomeňte. Hlavu vzhůru!  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.57

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728