Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

24. 2. 2019
Rubrika: O politice

Poperte se za sebe!

Autor: Jaromír Slomek

04.10.2013 18:01

Čistírna Lípa, sídlící v České Lípě a nabízející „čištění a praní pracovních oděvů v širokém sortimentu, praní stolního, ložního prádla a záclon, čištění kožených výrobků, jako jsou např. pracovní rukavice, kožené pracovní zástěry atd., opravy poškozených pracovních oděvů, svoz a rozvoz zakázek - dle dohody se zákazníkem, čištění obleků pro managment (sic!) podniků - odvoz a dovoz až k Vám (sic!) do podniku" a „další speciální čistírenské a prádélenské (sic!) služby" (viz http://www.cistirnalipa.cz/), si dala do štítu heslo Nastavte služby na nás, popereme se s tím za Vás! (sic!), což je v rámci možností vcelku vtipné.

„Ing. Jana Bobošíková, manažerka" (viz http://www.hlavu.cz), dvakrát neúspěšná v prezidentské volbě, roku 2008 za komunisty, letos už jen za sebe, teď shlíží z předvolebních plakátů na kolemjdoucí a její retušovaný fotografický portrét je opatřen heslem velmi podobným tomu českolipskému: Popereme se za vás. (Přinejmenším na jednom místě v Sudetech kdosi z pasantů neodolal a druhé „p" ve slově „Popereme" přepsal na „s"; to je laciné, předvolební plakáty nemají být terčem občanského ostrovtipu, na ně se nesmí dopisovat ani domalovávat nic, dočista nic, dokonce ani tykadla.)

Paní, jež v letošní prezidentské volbě zcela pohořela (z devíti kandidátů skončila na posledním místě, získala jen 2,39 % hlasů), je nezdolná. Znovu se uchází o voličské hlasy, tentokrát jako nejvýraznější „tvář" (před)volebního patchworku Hlavu vzhůru!, který prý „vznikl za s přispěním (sic!) experzidenta (sic!) Václava Klause", viz http://www.hlavu.cz/art/53062/volebni-blok.htm. A chce se „poprat za nás". Co přesně že chce dělat? Slovník spisovného jazyka českého (viz http://ssjc.ujc.cas.cz/) nás poučuje, že „práti se" znamená „zápasit ranami, uplatňováním síly (ve rvačce); bít se 1, rvát se: kluk se pořád s někým pere; děti se perou o hračky; kohouti se perou; mám zlost, že bych se pral s celým světem; lidé se o to zrovna perou hromadně to kupují, mají o to velký zájem, každý to chce získat; expr. ti dva se pořád mezi sebou perou (jako psi) jsou ve sporu, hádají se ap.; holky byly by se o mne praly (Rais) draly; já se o to (místo) neperu nederu, neusiluji; přen. člověk se musí umět s životem p. odolávat nesnázím ap.; expr. p. se s problémem s úsilím ho řešit; pereme se za lepší život usilujeme, bojujeme".

Co tedy blok Hlavu vzhůru! avizuje? Že za nás někomu natluče? Komu konkrétně? A proč vlastně? Nebo se za nás popere o „poslanecké lavice"? To by mělo logiku; my, kteří politické ambice nemáme, můžeme zděšeně či pobaveně přihlížet (pravda, pokud k volbám půjdeme, výsledek ovlivníme), jak se strany a hnutí a bloky mezi sebou perou, až z nich peří lítá. Jak se babišovci rvou s bobošíkovci, okamurovci jak zápasí s liškovci atd. Bude to velkolepá podívaná. Nebo se „za nás" chtějí hlavuvzhůristé poprat se životem? Ale to přece nejde. Se životem se musí každý poprat sám, paní Bobošíková se svým a třeba pan Baumruk, nyní její člověk, taky se svým. Nebo chtějí říct, že se „za nás" poperou s problémy? Za lepší život? Náš? Nebo jen svůj? Děkuji pěkně, nechci, ba velmi si nepřeji, aby se za mne prala paní ing. Bobošíková a její tradiční či noví političtí pobratimové (ing. Klaus, MUDr. Šťastný a jak se všichni jmenují).

Navíc mi někdo kradí vhodil do schránky na dopisy leták. Je na něm faksimile podpisu Jany Bobošíkové, „předsedkyně volebního bloku Hlavu vzhůru" (bez vykřičníku, jinde obligatorního), a nad ním několik vzrušených výkřiků: „Je ohrožena sama existence České republiky." Nebo: „Euro není nic jiného než politický prostředek k ovládnutí ČR." To je taky povedené. Zřejmě se před lety sešli perfidní Němci s věrolomnými Francouzi a záludnými Italy a řekli si: „Jak jen bychom politicky, ekonomicky i kulturně ovládli Českou republiku? Víte co, dámy a pánové, vytvoříme společnou evropskou měnu, to je jediná cesta k ovládnutí toho národa husitů." Leták rovněž volá: „Platíme dluhy bohatých států, aby ony zůstaly bohaté a my chudli." Pardon, ale čí dluhy platíme? Zatím ani svoje! A nad těmito drzými, nestydatě propagandistickými „větičkami", jak by řekl druhý český prezident, se jako preambule vznášejí právě jeho slova o tom, co v Janě Bobošíkové našel.

Pane inženýre, copak vám nestačila globální ostuda s chilským perem a hranice České republiky přesahující blamáž s amnestií? Máte takovéto tragikomické angažmá zapotřebí? Ó jé, to jsou konce...Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.97

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728