Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

24. 2. 2019
Rubrika: O politice

V Moskvě na recepci

Autor: Jaromír Slomek

30.08.2013 18:01

Není to představa nijak divoká. Ba naopak, je docela krotká. V Moskvě se v dohledné budoucnosti koná recepce u příležitosti státního svátku České republiky. Pořádá ji náš velvyslanec, kdo jiný. Přítomni jsou velvyslanci spřátelených i znepřátelených zemí. Notáblové, hodnostáři, pohlaváři. Umělci. Vědci. Různí lidé. Podávají se pokrmy, nápoje. Po projevu či projevech se nenuceně konverzuje.

Třeba: „Vaše Excelence, jak se Česká republika cítí v schengenském prostoru? Není Evropa bez hranic kontraproduktivní? Vždyť volný pohyb osob znamená i volný pohyb zločinu." Velvyslanec soustředěně: „Gagarin, Titov, Nikolajev, Popovič, Bykovskij, Těreškovová, Komarov, Feoktistov, Jegorov, Beljajev, Leonov, Komarov podruhé, Beregovoj, Šatalov, Volynov, Jelisejev, Chrunov, Šonin, Kubasov, Filipčenko, Volkov, Gorbatko, Šatalov podruhé, Jelisejev podruhé, Nikolajev podruhé, Sevasťjanov, Šatalov potřetí, Jelisejev podruhé, ne, potřetí, Rukavišnikov, Dobrovolskij, Volkov podruhé, Pacajev, Lazarov, Makarov, Klimuk, Lebeděv, Popovič podruhé, Arťjuchin, Sarafanov, Ďomin, Filipčenko podruhé, Rukavišnikov podruhé, Gubarev, Grečko, Klimuk podruhé, Sevasťjanov podruhé, Leonov podruhé, Kubasov podruhé, Volynov podruhé, Bykovskij podruhé, Žolobov, Aksjonov, Zudov, Řožděstvenskij..." "Aha."

Nebo: „Vaše Excelence, zdá se, že na české politické scéně dnes citelně chybí Václav Havel, nebo ne?" Velvyslanec přísně: „Václav Havel se narodil 5. října 1936 v rodině milionářských zazobanců. Barrandovské filmové ateliéry, restaurační podniky Lucerna, myslivna Havlov na Českomoravské vrchovině, k níž patřilo 1400 hektarů lesa, které si pan Havel každý rok pronajímal, domy na pražském nábřeží - to všechno bylo majetkem rodu pana Havla. A pro začátek to jistě stačilo. Vykořisťováním zaměstnanců by se jistě majetek dále rozrostl. Jenže... Jenže přišel rok 1945 a po něm rok 1948. A tato léta pořádně zamíchala karty osudu Havlova rodu. A Václav Havel po průměrně započatém studiu na jedenáctileté střední škole odešel pracovat do Ústavu paliv a vody v Praze. Zde dokončil večerní studium na střední škole a po maturitě se přihlásil a byl přijat na Ekonomicko-inženýrskou fakultu Českého vysokého učení technického. Tak velkoryse se tedy náš socialistický stát zachoval k milionářskému synkovi, který u nás údajně postrádal dostatek demokracie." „Vaše Excelence, mluvíte jako kniha!" „Ne, jako Československý rozhlas 9. 3. 1977. Tehdy se totiž o panu Havlovi ještě směla říkat pravda. Po roce 1989 už nikoli." „Omluvíte mě?"

„Excelence! Vaše Excelence! Jak to podle vás dopadne s dostavbou Temelína? Bude? Nebude? A komu ji vaše vláda svěří?" „Těmelin?" vraští čelo ambasador. „Těmelin... Kak eto skazať. Gagarin, Titov, Nikolajev, Popovič, Bykovskij, Těreškovová, Komarov, Feoktistov, Jegorov, Beljajev, Leonov, Komarov podruhé, Beregovoj, Šatalov, Volynov, Jelisejev, Chrunov, Šonin, Kubasov, Filipčenko, Volkov, Gorbatko, Šatalov podruhé, Jelisejev podruhé, Nikolajev podruhé, Sevasťjanov, Šatalov potřetí, Jelisejev podruhé, ne, potřetí, Rukavišnikov, Dobrovolskij, Volkov podruhé, Pacajev podruhé, moment, nepleťte mě, paní, Pacajev poprvé, Lazarov, Makarov, Klimuk, Lebeděv, Popovič podruhé, Arťjuchin, Sarafanov, Ďomin, Filipčenko podruhé, Rukavišnikov podruhé, Gubarev, Grečko, Klimuk podruhé, Sevasťjanov podruhé, Leonov podruhé, Kubasov podruhé, Volynov podruhé, Bykovskij podruhé, Žolobov, Aksjonov, Zudov, Řožděstvenskij..." „Ach tak."

„Vaše Excelence, Nabokov kdysi napsal, že je ,ochoten znovu se zamyslet nad otázkou, zda je záhodno usilovat o to, aby byli všichni polosytí a pologramotní‘. Co si o tom myslíte? Je u vás Nabokov oblíben? A co vy? Patříte k jeho fanouškům?" Velvyslancovu tvář zjasní úsměv: „Nabokov! Ja jego znaju! Chorošij vratar, moloděc." „Kak že, vratar?" „Nu vot, Jevgenij Viktorovič Nabokov, professionalnyj chokkeist, vratar, vospitannik usť-kamenogorskoj školy chokkeja. Značitělnuju časť karjery on vystupal v NCHL za komandu San-Chose Šarks." „Vaše Excelence, to je tedy gól." Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  7.5

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728