Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

24. 2. 2019
Rubrika: O politice

Balvín

Autor: Jaromír Slomek

02.08.2013 18:01

„Tiskové prohlášení ministra kultury k odvolání generálního ředitele Národního divadla/ 1. 8. 2013 - PZ/ Dne 1. srpna 2013 jsem odvolal z funkce generálního ředitele Národního divadla doc. Jana Buriana./ Důvodem mého rozhodnutí je skutečnost, že v takto významných institucích, zvláště s titulem národní, je třeba obsazovat řídící pozice na základě výsledků veřejného výběrového řízení, což se v tomto případě nestalo./ Jenom tak lze zajistit, že při jakékoliv změně na politické scéně nebude docházet k neustálým změnám v obsazování řídících funkcí./ Do konce měsíce srpna Ministerstvo kultury vypíše veřejné výběrové řízení na funkci generálního ředitele Národního divadla./ Jiří Balvín, ministr kultury České republiky" (viz http://www.mkcr.cz/)

Téhož dne (tedy ve čtvrtek 1. srpna) večer vystupuje ministr kultury MgA. Jiří Balvín v pořadu České televize Události, komentáře („analytický pořad redakce zpravodajství, který každý všední den mapuje dění u nás i za hranicemi Česka"; ano, dění nutno mapovat). Není ve 22 hodin v Praze, nýbrž na venkově. A s ním nutně i televizní štáb. Moderátorka JUDr. Daniela Drtinová, mezi jejíž záliby patří „křesťanská mystika, jezdectví, četba" (viz http://www.ceskatelevize.cz/lide/daniela-drtinova/), se ptá a magistr umění, obtěžován komáry, trpělivě odpovídá. Je vystaven, jak by možná napsali někteří novináři, hned dvojí palbě. Za to, že se stal současně objektem dotěrnosti hematofágů i naléhavosti paní Drtinové, si však může sám. Kdyby nechal pana Buriana ve funkci, mohl se v klidu domova či ministerské pracovny dívat, jak je dvoukřídlým hmyzem obtěžován jiný nešťastník.

Paní Drtinová pozdraví diváky, uvede je do děje, položí dvě řečnické otázky a poté pozdraví i fyzicky vzdáleného pana ministra (viz http://mediasearch.newtonmedia.cz): „Dobrý večer. Jiří Balvín dnes odvolal ředitele Národního divadla. První den, co se Jan Burian ujal své funkce. Jiří Balvín tak učinil týden předtím, než se vůbec vláda, v níž je ministrem kultury, pokusí získat důvěru. Co kabinet Jiřího Rusnoka sleduje masivními personálními čistkami? A chce je všechny stihnout do příští středy, kdy se bude o důvěře hlasovat? Jsou tady Události, komentáře. Ministr kultury Jiří Balvín je v Letech u Písku, dobrý večer." „Dobrý večer." „Pane ministře, co vás to napadlo? Procesy byly zas na ministerstvu kultury nějak špatně nastaveny?" Zjevná aluze na slovník jeho politicky nemotorné předchůdkyně v ministerské funkci Balvínovi nedochází. Nekapíruje. „Ano, ty procesy byly celkově špatně nastaveny. Ono to má dlouhou historii. Já kdybych byl ve studiu, tak mohu mít poznámky položený před sebou, takhle je mám v ruce. Ta historie už se datuje někdy do roku 2012, kdy byla, byl sestaven expertní tým, který vybral pouze jediného kandidáta, a pak se to začalo samozřejmě různě měnit, složení komise, odvolávání naprosto nesmyslné dobře fungujícího ředitele Ondřeje Černého. A mně na tom samozřejmě vadilo nejvíce to a vadí nejvíce to, že to, co jsem mnohokrát zopakoval, to znamená, že takováhle instituce takovéhleho významu s tolika scénama má vybraného ředitele bez veřejného výběrového řízení, to znamená, že expertní komise..." Paní Drtinová skáče do řeči, jak je zvyklá: „Tak, pane ministře, to všechno probereme." Atd. Pana Balvína to moc nebaví, navíc ten hmyz: „...a tady se to strašným způsobem, promiňte, tady to strašně kouše, zpolitizovalo..." Paní Drtinová - nomen omen - pana Balvína drtí: „Že byste vrátil do funkce Jana Buriana, o tom neuvažujete?" Pana ministra stále zlobí komáři, ale stojí za svým (dnes se ovšem píše a říká, haha, stojí si za svým): „Ne, o tom neuvažuji."

V následujících hodinách (už v noci?) premiér Rusnok komáry zeštípanému magistrovi umění nařídil, aby odvolání odvolal a řediteli jeho tak krátce zastávanou funkci zase vrátil. Stalo se. Jak z toho? Takto: „Tiskové prohlášení ministra kultury ČR k situaci v Národním divadle/ 2.8.2013 - PZ/ Snažil jsem se nastavit běžné trendy při obsazování vrcholných manažerských funkcí i v oblasti kultury, tedy provést výběr na základě výsledků veřejného výběrového řízení./ Kulturní fronta si to nepřeje a chce i do vrcholných manažerských funkcí obsazovat osoby ze svého středu./ Odvoláním pana docenta Buriana v den jeho jmenování jsem chtěl zabránit krokům a změnám, které by mohly být nevratné./ Jak už řekl i pan premiér, kulturní fronta ale požaduje, aby byl kandidát vybrán z jejich středu./ Budu s maximální pozorností sledovat veškeré kroky ředitele Národního divadla a požadovat předložení koncepce rozvoje Národního divadla na období jeho šestiletého mandátu./ Jiří Balvín, ministr kultury České republiky" (viz http://www.mkcr.cz/)

Fraška hodná zlaté kapličky.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.58

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   únor 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728