Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Vymývání mozků a česká média

Autor: Jaromír Slomek

15.03.2013 18:01

Svůj inaugurační projev (viz www.hrad.cz) přednesl třetí český prezident, jak známo, spatra, a tak je možné, že neřekl přesně to, co říci zamýšlel; o společenských ostrovech pozitivní a negativní deviace však bezpochyby hovořit chtěl. Proti těm druhým, prohlásil, „prezident musí bojovat". A následoval výčet o třech položkách:

„Jedním z nejnebezpečnějších takových ostrovů jsou kmotrovské mafie, které parazitují na těle české společnosti, vysávají z tohoto těla krev a nevrací této společnosti žádnou přidanou hodnotu, ať už formou nových investic, nebo řádného placení daní. (...) Druhým takovým ostrovem negativní deviace jsou, podle mého názoru, neonacistické bojůvky, které občas řádí v ulicích našich měst. (...) Za třetí ostrov negativní deviace pak pokládám podstatnou část českých médií. Tu část, která se zaměřuje na vymývání mozků, na mediální masáž a na manipulaci veřejným míněním. Tu část, jejíž představitelé vynikají pozoruhodnou kombinací minimálních znalostí a maximálního sebevědomí. Upovídaní komentátoři, kteří píší o všem a nerozumějí ničemu, mi připomínají Čapkovu definici literárního kritika jako člověka, který radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl." (Pro pořádek citujme Karla Čapka přesně: „Kritizovat - to je usvědčit autora, že to nedělá tak, jak bych to dělal já, kdybych to dovedl.")

A hned byl ohýnek na střeše. Na devadesát našich spoluobčanů podepsalo otevřený dopis (či petici) a adresovalo ho nikoli prezidentu Zemanovi, nýbrž předsedovi Senátu Štěchovi, předsedkyni Poslanecké sněmovny Němcové, premiéru Nečasovi, jeho náměstkům Schwarzenbergovi a nepřechylované Peake, bůhvíproč i sociálnědemokratickým poslancům Sobotkovi a Haškovi. „Text petice kvůli vyjádřením prezidenta Zemana o médiích" zní podle www.lidovky.cz takto:

„Vážená paní / Vážený pane, 8. března přednesl nový prezident ČR Miloš Zeman i za Vaší přítomnosti ve Vladislavském sále Pražského hradu inaugurační projev, v němž se věnoval mimo jiné médiím./ Označil „podstatnou část českých médií" za jeden ze tří ostrovů negativní deviace (jako další dva jmenoval kmotrovské mafie a neonacistické bojůvky) a prohlásil, že proti těmto třem jevům hodlá bojovat. A vyzval pak přítomné osobnosti společenského života, aby s ním v tomto boji spolupracovaly./ Shromáždění jej za to odměnili spontánním potleskem./ Prezidentovo stanovisko považujeme v celém polistopadovém vývoji za bezprecedentní. Uplatňuje vůči „podstatné části médií" princip kolektivní viny a paušálním odsouzením připomíná různá prohlášení předlistopadových politiků. Zároveň jde o nepřímý, ale zjevný útok na svobodu projevu v České republice. Svoboda a pluralita v médiích je přitom nedílnou součástí svobody a plurality ve společnosti, a pokud představitelé veřejného života    budou to, co pan prezident programově vyhlásil, ignorovat, nebo dokonce veřejně podporovat, zpronevěří se závazku, který mají vůči občanům České republiky./ Proto Vás žádáme o jasné a jednoznačné stanovisko k těmto programovým záměrům prezidenta Zemana. Nemůžeme zamlčet, že je od Vás zatím postrádáme./ V úctě/ Edita Beníšková, redaktorka/ Mgr. Tomáš Bernhardt, historik/ Jan Burian, publicista a hudebník/ Bohumil Doležal, publicista/ Adam Drda, publicista a dokumentarista/ Jakub Guziur, vysokoškolský pedagog/ Jan Hájek, architekt/ Ivan Klíma, spisovatel/ Vít Kremlička, básník a literární kritik/ Mikuláš Kroupa, ředitel o. s. Post Bellum/ PhDr. Jana Petrová, historička/ RNDr. Petr Pešice, Ph.D./ Terezie Pokorná, šéfredaktorka Revolver Revue/ Mgr. Jiří Seydler, divadelní režisér/ Jiřina Šiklová, socioložka/ Jáchym Topol, spisovatel/ a další." Předpokládáme, že „a další" je redakční vstup do textu, substituce za desítky dalších jmen, jimiž nemají být čtenáři unavováni.

Ale co když redaktorka, historik, hudebník, architekt, socioložka, spisovatel „a další" nepochopili, kam Miloš Zeman mířil? Nechtěl se třeba omluvit za ten perfidní inzerát proti  Karlu Schwarzenbergovi, publikovaný v obrázkovém deníku Blesk těsně před druhým kolem prezidentské volby („NEVOLTE Karla Schwarzenberga", neboť „připravuje  půdu pro vrácení majetku potomkům válečných zločinců" atd.)? Tenkrát se od té mediální špíny Zemanův volební štáb distancoval, teď to udělal Schwarzenbergův soupeř, nakonec (i díky inzerátu?) úspěšný, osobně, v klidu, a přitom pateticky. Aplaus byl namístě!

Mínil jste, pane prezidente, vymýváním mozků a mediální masáží ony účelové lži, jimiž byl s nacistickou zákeřností a bolševickou proradností pošpiněn váš protikandidát, viďte?              Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  6.51

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031