Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Jedenáctý Tomáš

Autor: Jaromír Slomek

08.02.2013 19:00

My všichni, kteří ještě bereme vážně Ústavu České republiky, máme za to, že mandát prezidenta republiky je pětiletý. Tak to tam stojí. Článek 55: „Prezident republiky se ujímá úřadu složením slibu. Volební období prezidenta republiky trvá pět let a začíná dnem složení slibu." Ale asi je to jinak.

Ve čtvrtek 7. března vstoupí prezident Klaus do 11. roku svého hradního angažmá: toho dne bude dlít v Lánech, přivítá tam svého nástupce, zajdou prý společně k hrobu T. G. Masaryka, muže, jenž roku 1926 prohlásil, že „až jednou dojde na desátého prezidenta (tedy Václava Klause, pozn. J. S.), budou věci již tak ustáleny, že prezidentské volby nebudou mít takový význam jako u druhého nebo třetího prezidenta", „rivalové" spolu pak usednou v lánském zámku ke stolu a personál jim podá pokrm, který synchronizovaně rozžvýkají a pozřou. Den nato, v pátek 8. března, osmašedesátiletý prognostik (sám sebe tak označil na volebních lístcích) složí prezidentský slib a na Pražském hradě zavlaje vlajka Evropské unie. Klausova pravá ruka, „milý Láďa", jak ho někdejší bankovní úředník familiárně oslovil ve zveřejněné (i knižně!) gratulaci k jeho padesátinám, veselá kopa, se možná pro legraci zase navleče do trika s kruhem dvanácti zlatých hvězd na modrém pozadí s žertovným nápisem New RVHP. Hahaha. Chrastavský martyr už od půlnoci ze 7. na 8. března ve funkci nebude, pár hodin se tedy tato „zemička" bude muset obejít bez hlavy státu.

To celé je podivné. Skládal-li Václav Klaus své dva prezidentské sliby vždy 7. března (ponejprv v roce 2003, podruhé v roce 2008), měl by snad jeho nástupce vstoupit do úřadu rovněž 7. března. Proč ta (v Zemanově případě) jednodenní prodleva? Proč ten (v Klausově případě) nastavený čas?

Lidé, kteří mají tyto věci na starosti, pravděpodobně zalistovali v občanském zákoníku. To je vždy poučné čtení. Například § 115 říká, co je to domácnost. Nuže: „Domácnost tvoří fyzické osoby, které spolu trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby." Tvrdí-li tedy někdo, že jeho pes, kočka, papoušek či leguán je „členem domácnosti", dostává se eo ipso do rozporu se zákonem: zvířátko tvořit domácnost při nejlepší vůli nemůže. Ale zpátky k prezidentům. Občanský zákoník obsahuje i § 122, nazvaný Počítání času. Doslova: „1) Lhůta určená podle dní počíná dnem, který následuje po události, jež je rozhodující pro její počátek. Polovinou měsíce se rozumí patnáct dní. 2) Konec lhůty určené podle týdnů, měsíců nebo let připadá na den, který se pojmenováním nebo číslem shoduje se dnem, na který připadá událost, od níž lhůta počíná. Není-li takový den v posledním měsíci, připadne konec lhůty na jeho poslední den. 3) Připadne-li poslední den lhůty na sobotu, neděli nebo svátek, je posledním dnem lhůty nejblíže následující pracovní den."

Většina z nás pravděpodobně chápe rok jako dvanáct měsíců a pět let jako šedesát měsíců. A taky se asi domnívá, že má-li daná lhůta být o jeden den delší než rok, je třeba to explicitně říci, že, Lomikare. Příruční slovník jazyka českého nás ujišťuje, že rok je „doba dvanácti měsíců neboli 365 dnů, počítaná od 1. ledna do 31. prosince; doba dvanácti měsíců počítaná od daného okamžiku", podobně Slovník spisovného jazyka českého říká, že rok je „doba 12 měsíců od 1. ledna do 31. prosince (zkr. r.); doba 12 měsíců vůbec (od urč. okamžiku, dne)". Občanský zákoník to vidí jinak. Například tak, že kdyby mne někdo byl požádal, abych mu od 1. ledna 2013 rok venčil psa, a já bych souhlasil, těše se na konec služby 31. prosince 2013 večer, vykládal bych si to špatně. Se čtvernožcem bych musel do parku ještě na Nový rok 2014. Občanský zákoník, domyšleno ad absurdum, vlastně zpochybňuje všechny kalendáře: rok začínající 1. ledna by nesměl skončit 31. prosince, nýbrž až 1. ledna. Další rok by pak ovšem musel začít 2. ledna a končit - inu, 2. ledna. Atd. Ne, to nedává dobrý smysl.

Bude Václav Klaus přesluhovat na Hradě o jeden den? Vem to čert. Přesluhuje o deset let! A jeho bodrý pobratim? To teprve uvidíme.          Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.33

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031