Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O politice

Nejedeme dál

Autor: Jaromír Slomek

12.01.2013 00:01

Na internetových stránkách www.hrad.cz lze číst hodně balastu, teď i text nazvaný Prohlášení prezidenta k politickým reakcím na vyhlášení dílčí amnestie:

„Laciná, jednostranná a lživá kampaň médií a politiků v médiích k amnestii, kterou jsem udělil k dvacetiletí České republiky, je ve své podstatě pokračováním toho, co dobře znám. Není to kampaň proti samotné amnestii. Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám a které více než dvacet let v politice prosazuji. Nejde v ní ani o odsouzené, ani o propouštěné, ani o takzvané tuneláře, ani o oběti trestné činnosti. Jejím smyslem je útočit na mě osobně - právě nyní, před skončením mé prezidentské funkce. Je výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení. Vůbec se nedivím, že se při tak masívní [sic!] kampani nechala nemalá část veřejnosti zmanipulovat a věří tomu, co je jí z médií vnucováno. Tím více si cením těch - a jejich počet v posledních dnech a hodinách výrazně narůstá - kteří se zmanipulovat nedali, používají svou hlavu a vyjadřují mi podporu. Spoléhám na ně, na jejich rozum, jejich samostatné myšlení a statečnost a nesmírně jim za jejich postoj děkuji. Spoléhám na všechny, kteří jsou schopni mediální manipulaci prohlédnout. Také oni se mohou spolehnout, že od svých názorů a postojů ani v budoucnu neustoupím a zastrašit se nenechám. Nic nekončí. Před 15 lety jsem v podobné situaci řekl větu ,jedeme dál‘. Ta platí i dnes." Pod textem je uvedeno „Václav Klaus, Česká televize, 8. ledna 2013", to však není tak docela pravda, protože pan prezident toho dne mluvil z obrazovky jinak.

Když „vystoupil před kamerou České televize", jak řekla hlasatelka Savarová, k národu pronesl slova, jež vykazují „nemálo" (jeho slovník) odchylek od jejich písemné verze. Na hradních stránkách o kampani čteme: „laciná, jednostranná a lživá",v televizi však, zjevně rozrušen (viz www.ct24.cz),Václav Klaus prohlásil, že byla „laciná, lživá a zcela jednostranná". Čteme o amnestii „k dvacetiletí České republiky", z televize jsme slyšeli o amnestii „k dvacátému výročí samostatné České republiky", čteme o hodnotách, které „představuji a zastávám", slyšeli jsme „dlouhodobě představuji a zastávám", zde jen „v politice", tam „v české politice", zde je údajná kampaň „výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího veřejného působení", tam byla „výrazem obavy mých politických soupeřů z mého dalšího pokračování ve veřejné aktivitě". Tady pan prezident děkuje svým sympatizantům, tam, zjevně pohnut, jim děkoval dvakrát: nejprve „opravdu moc", podruhé už - jako zde - bez přízdob. Zde píše: „Před 15 lety jsem v podobné situaci řekl větu ,jedeme dál‘." A tam pronesl poněkud marnivě: „Před patnácti lety jsem v podobné situaci vyslovil známou větu Jedeme dál." Atd.

Ale budiž, řekněme, že v televizi to bylo jaksi nanečisto, na www.hrad.cz je verze zredigovaná, definitivní. Držme se tedy jí. A zastavme se u třetí věty: „Je to kampaň proti mně, proti hodnotám, které představuji a zastávám..." Moment, jaké hodnoty vlastně Václav Klaus představuje a zastává? Je to eurofobie? Odpor až chorobný k evropské integraci? Je to suverénní vystupování bez kompetence, například v klimatologii? Či snad rusofilství, nabírající až komické rozměry urputnou snahou hovořit ke kremelským pohlavárům jejich mateřštinou (jen na turistické úrovni a bohužel s trapnými chybami, viz faux pas při školáckém zkomolení oficiálního názvu Ruska)? Je to politický „pragmatismus"? Tedy snaha domluvit se s kýmkoli, kdysi i se Sládkem, pak se Zemanem, později s Grebeníčkem, mezitím i s Miloševičem? Zahrnuje se snad do hodnot i ona okatě aranžovaná manželská nevěra, nakonec shovívavě komentovaná i paní prezidentovou, ženou málem o dvě generace starší než veřejnosti rafinovaně předhozená letuška? Co by tak ještě mohl Václav Klaus představovat a zastávat? Schopnost „nenápadně" si přivlastnit psací náčiní při oficiální návštěvě cizí země, v níž je přátelsky a bezelstně přijímán?

Proti těmto a dalším „hodnotám" že by byla vedena „laciná, jednostranná a lživá kampaň médií a politiků v médiích"? Ach ne, v médiích se psalo o nepromyšlené (?) prezidentově amnestii, o jejích dopadech, důsledcích, o její nemravnosti, hledalo se pozadí. Vždyť i sám předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský v souvislosti s ní prohlásil, že jsme svědky „neuvěřitelného diletantismu" (viz třeba www.tyden.cz). Ha, asi další oběť „laciné, jednostranné a lživé kampaně médií a politiků v médiích". Či snad sám její spolustrůjce?

Zaplaťpámbu, že tento Kocourkov do dvou měsíců skončí. Bude pak platit nikoli „jedeme dál", nýbrž právě naopak: „nejedeme dál". Píše-li prezident o zesnulé herečce Jiráskové (rovněž na  www.hrad.cz) prázdnou frázi, že byla jednou „z nejvýraznějších postav našeho divadla, filmu a televize", a vzápětí, neschopen nalézt jiné adjektivum, že to byla „výrazná umělkyně", je to jalové, nicméně neškodné. Amnestie je však jiný tabák. No, už se stalo. „Dalšího veřejného působení" ing. Klause se tady snad nikdo soudný neobává, to se vrchní velitel zase roztomile přeceňuje. Úzko je leda při pomyšlení, co všechno ještě může člověk, který neměl být nikdy pověřen mocí, vyvést do konce svého prezidentského mandátu.   Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.17

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031