Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 1. 2019
Rubrika: O politice

Kancelář

Autor: Jaromír Slomek

27.10.2012 00:01

Prezident České republiky má, jako snad každý úředník, svou kancelář, tedy pracovnu, vedle toho i příruční intelektuální trust, Kancelář prezidenta republiky, docela velký úřad, v němž pracují lidé, již se jmenují Forejt, Kyzourová, Mravec, Mužák, Ochvat, Římanová, Schmidová, Slaný, Šerák, Weigl... Zatímco někteří se drží v ústraní, například ředitelka odboru spisové a archivní služby (na Hradě všechny ty odbory a oddělení, snad aby jim dodali vážnosti, píší - viz níže - s velkým písmenem, no dobře) Libuše Benešová, původně literární vědkyně, pak funkcionářka (místopředsedkyně v době Klausova předsednictví) Občanské demokratické strany, dokonce předsedkyně Senátu (1998-2000), jiní jsou veřejnosti skoro stále na očích, například Petr Hájek nebo Ladislav Jakl.

První jmenovaný, je, jak známo, zástupcem vedoucího KPR Jiřího Weigla, a to „pro oblast komunikace a kultury". Z výkonu své funkce, čteme na http://www.hrad.cz/, je panu Weiglovi odpovědný, ten „ho řídí a ukládá mu úkoly". Zda je mezi uloženými úkoly také humoristická literární tvorba, nevíme, jednou se to možná dočteme, protože už brzy bude mít klausovské hradní úřednictvo dost času na to, aby začalo sepisovat své vzpomínky na onu podivuhodnou dekádu. V minulých dnech zde (http://www.tyden.cz/) byla uvedena zpráva ČTK o Hájkově chystané knize:"Podle vicekancléře nynějšího prezidenta Petra Hájka byl prezident Václav Havel v satanových službách a byl nástrojem lži a nenávisti. Nástrojem pravdy a lásky se naopak stala současná hlava státu Václav Klaus. Hájek to podle serveru Parlamentní listy píše ve své nové knize Smrt v sametu, která má vyjít v listopadu. Blízký Klausův spolupracovník na sebe strhl pozornost už dřív třeba tím, že zpochybnil existenci Usámy bin Ládina, označil homosexuály za deviantní spoluobčany a odmítl darwinismus slovy, že on z opice nepochází." Hájek teď prý píše doslova: "Václav Havel - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástrojem sil lži a nenávisti. Ve své misi byl úspěšný. A přesto prohrál. Václav Klaus - ať vědomě či bezděčně, ale v každém případě aktivně - byl nástroj pravdy a lásky. Ve své misi byl neúspěšný. A přesto zvítězil." Dobré! To měl vicekancléř, obraz svého prezidenta (jaký Klaus, takový Hájek), říct loni na Havlově pohřbu, Clintonovi, Sarkozy i Wałęsa by se jistě - navzdory vážnosti chvíle - srdečně zasmáli.

Dalším hodně viditelným hradním úředníkem je Ladislav Jakl, ředitel politického odboru KPR a zároveň tajemník prezidenta republiky. Co má takový politický odbor na práci? Inu, „...shromažďuje, zpracovává a vyhodnocuje pro potřeby prezidenta republiky informace o činnosti Poslanecké sněmovny, Senátu, vlády, ministerstev a ostatních správních úřadů, orgánů samosprávy, politických stran, ekonomických subjektů, odborových i jiných společenských organizací a vypracovává podklady a doporučení pro jednání a vystoupení prezidenta republiky. Přijímá a vyřizuje ústní a písemná podání občanů adresovaná prezidentu republiky a Kanceláři. Ředitel Odboru politického zajišťuje koordinaci výkonu činnosti poradců prezidenta republiky. Ředitel Odboru politického je zároveň tajemníkem prezidenta republiky. Tajemník prezidenta republiky odpovídá v rozsahu daném zmocněním prezidenta republiky a na základě jeho přímých pokynů za styk prezidenta republiky s veřejností. Součástí odboru politického je Oddělení styku s veřejností." Pan Jakl je, předpokládáme, člověk jako každý jiný, vedle své náročné a zodpovědné práce pro prezidenta Klause (chceme věřit, že i on, podobně jako paní Nagyová u premiéra Nečase, „dře jako kůň") má také volný čas, kdy už jako kůň nedře, kdy naopak odpočívá a věnuje se, čemu se tak lidé jeho věku ve volném čase obvykle věnují: rodině, tělesnému cvičení, kultuře, domácím zvířatům, motorismu, chalupaření a podobným věcem. Pan Jakl má však také politické ambice, rád by se stal prezidentem České republiky. Je to legrace? Ba ne, krdel rozmanitých figurek si na Hrad dělá zálusk, tady už se žádné překvapení konat nemůže, svou kandidaturu by klidně mohli ohlásit třeba Štěpán, Jakeš, Krampol nebo Cimický (emeritní kosmonaut Remek kupodivu odmítl).

Pan Jakl je kujón, ve volném čase (či snad v pracovní době?!) pořídil a na svých internetových stránkách http://www.ladislavjakl.cz/ zveřejnil pod titulkem Novoroční projev prezidenta ČR Ladislava Jakla (!) groteskní filmeček, v němž hraje sebe sama v oné kýžené funkci. V prohlášení (spíše inauguračním než novoročním), jež jako čte národu, oznamuje (za zády stolní hodiny důvtipně ukazujícími za pět minut dvanáct) vystoupení České republiky z Evropské unie, toho spolku dnes na Hradě, ach, tak nenáviděného. Namoutě, švanda k popukání. Viděli to Jaklovi kolegové a kolegyně z KPR? I s panem prezidentem? A neuváleli se smíchy? Škoda.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.05

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031