Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Body, body do provody

Autor: Jaromír Slomek

07.04.2012 00:01

Bývalo to takové neškodné, docela okrajové sloveso: bodovati, bodovat. Příruční slovník jazyka českého se s ním příliš nemazal, definoval ho šesti slovy („počtem bodů oceňovati úspěch zápasících stran"), ani neuvedl žádný příklad z žurnalistické či spisovatelské praxe. Mimochodem, v díle Karla Čapka se toto sloveso vůbec nevyskytuje. V lístkovnici, úžasném slovníkovém zázemí, čteme však třiatřicet záznamů, nejstarší z roku 1934: o jakési zkoušce tělesné síly a obratnosti se v Příručce školské a osvětové správy (vydané v uvedeném roce) psalo, že při ní „jest jednotlivé výkony bodovati podle připojené tabulky". Mladší Slovník spisovného jazyka českého přikládal slovesu „bodovati" dva významy: „1. hodnotit (výkon, výsledek ap.) počtem bodů: b. sportovní výkony" a „2. tech. slang. bodově svařovat", nabízel i dvě předpony: „o-" a „vy-". Nejmladší Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost (1. vyd. 1978) svářeče pominul a definoval sloveso „bodovat" (už tedy ne „-ti") takto: „1. hodnotit počtem bodů: b. výkony" a „2. dělat, získávat body (v jejich čtvrtém významu, tedy body jako jednotky „hodnocení výkonu, počítání při hře ap., pozn. J. S.): mužstvo b-uje".

Body (ať skutečné, tedy zaznamenávané v nějakých tabulkách soutěžících jednotlivců či kolektivů, ať pomyslné) dnes získává prakticky každý. Především v publicistice. Samozřejmě se může „bodovat" i mezi lidmi, docela snadno si lze představit třeba dialog otce se synem školou povinným: „Co ta fyzika? Vyvolala tě?" „Jo, mám za jedna." „Tak to jsi borec, to jsi zabodoval." Českým novinářům však sloveso „bodovat" přímo uhranulo. Nejfrekventovanější je zatím stále ještě ve sportovních rubrikách. Například v elektronické podobě Lidových novin bylo tuhle řečeno, že „při vítězství Philadelphie bodovali i Jágr s Voráčkem", což dává smysl: ti hokejisté branku vstřelili (vsítili, jak se psávalo a snad ještě trochu píše), eventuálně na ni někomu z kolegů přihráli, takže si - jak rádi říkají komentátoři televizních a rozhlasových sportovních přenosů - „připsali body", přestože sami hokejisté, fotbalisté atd. si osobně nikam žádné body nezaznamenávají, na to mají právě sportovní publicisty a rozhodčí, aby jejich trefy zaznamenávali. Podobně v MFD čteme: Slovácko v Jablonci „prohrálo pětkrát po sobě a naposledy tam bodovalo před sedmi lety". Nebo (v témže listě): „Hrajeme sice lépe než na podzim, jenže o kráse to není, my potřebujeme bodovat."

Boduje se vesele i mimo fotbalová hřiště, hokejová kluziště a - když jsme u sportovních klišé - atletické ovály. „Grinderman se svým agresivním projevem a silovou hrou v minulých sezonách bodovali na hlavních pódiích prestižních světových festivalů," píše Respekt těchto dnů. Kdosi bystrý v http://aktualne.centrum.cz/ si všiml, že „Madonna dokončila transformaci z hitové fabriky na interpreta, který více boduje s klasickým albovým formátem". Podobně se dovídáme z Lidových novin (stále jsme v dubnu, výjimečně v březnu 2012), že „v minulých dvou letech bodovalo u investorů právě Slovensko a investoři mu dávali přednost před Českem". V MFD zase uvedli, že „jihomoravští vinaři bodovali za oceánem", což znamená, že jisté vinařství ze Zaječí „získalo takzvanou Double Gold, tedy dvojitou zlatou medaili", a úspěšná byla i další vinařství. A ještě jednou MFD, to je bohatý zdroj: „Grafika boduje spíše barevností, ovšem technicky to není nic, nad čím bychom užasli." Hojně se boduje i v bulvárním tisku, třeba v elektronické podobě deníku Blesk: „Lutovská během přímého přenosu bodovala na plné čáře a zaslouženě získala korunku České Miss." (Míněna jistě celá čára, bodovat na „plné čáře" by mohla leda dopravní policie.) 

Se záporovou předponou „ne-" potkáváme sloveso „bodovat" vzácněji. „ V próze Ajvaz nebodoval," napsali v elektronické verzi MFD, chtějíce tím říci, v kategorii prozaických děl spisovatel nezvítězil. Nemusí mu to být líto, není sám, tak už to chodí, Blesk zase prozradil, že „nebodoval ani Al Pacino". Bude nás více, kteří nebodujeme, lyžařka Záhrobská dokonce „už dva roky nebodovala" (MFD). V takovém případě je nejlepší „zabodovat". A to u nás taky dělá kdekdo a kdeco. „Hamlet zabodoval" (sedmicka.cz), „mapy hazardu zabodovaly" (motejlek.com), Věci veřejné „zabodovaly překvapivě i v parlamentních volbách", ale už je to dávno (LN), „železniční společnosti zabodovaly v tažení proti vyšším cenám" (E 15), „T-Mobile zabodoval s Bolkem" (mobilmania.cz). Loni „u prezidenta Václava Klause ,zabodoval' i překladatel a odborník na tvorbu Williama Shakespeara Martin Hilský" (http://www.tyden.cz/) a naopak sám „Klaus zabodoval u bývalých odborářů", jak stojí v článku nazvaném „Klaus chce sbírat body útoky na Německo, píše die Welt" (http://www.novinky.cz/). Opravdu své sběratelské zájmy rozšířil o body? A co si s nimi počne?  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.62

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031