Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Vyšplhat se

Autor: Jaromír Slomek

07.01.2012 00:01

Co znamená „vyšplhat", „vyšplhat se", všichni dobře víme. To sloveso (v češtině není odjakživa, vlastně se přesně neví, jak vzniklo, jisté je, že v dalších slovanských jazycích nenajdeme příbuzné výrazy), dříve ne příliš frekventované, se v poslední době, řekněme v tomto století, dočkalo velké obliby mezi českými žurnalisty. Dennodenně nás rozhlas, televize, internet i tisk přesvědčují, že se něco někam vyšplhalo (zcela jistě rtuť teploměru, to je staré, v české publicistice rtuť teploměru - eventuálně rovnou teplota - už ani nic jiného nečiní, vedle ní však také cena benzinu, nafty, akcií, zlata, státních dluhopisů, rohlíků a kdovíčeho, samozřejmě i sportovci či sportovní kluby poskočivší vzhůru v žebříčcích zaznamenávajících aktuální pořadí v nějaké soutěži atd.).

Bývalo to jednodušší. Příruční slovník jazyka českého (http://bara.ujc.cas.cz/psjc/) má jasno: „vyšplhati, vyšplhati se dok. šplháním, lezením pomocí rukou a nohou se dostati nahoru po něčem strmém. Po červených a stříbrošedých kmenech smrků a jedlí vyšplhaly veverky. Nov. Děti jsou jak veverky a vyšplhají se i tam, kam by se staré tělo neodvážilo. Herb. A skutečně Chřástal v nepozorované chvíli vyšplhal na větev lípy. Dyk. Přen. Vyšplhali se po zádech voličstva udělali kariéru. Poláč. V poledne vyšplhal teploměr [u nemocného] na 37,3. M. Han. D Expr. s námahou vystoupiti vzhůru. Když dorazil na stráň, vyšplhal se do vrchu. Lit. noviny. ,Kde pak tě bolí, starouši?' tázala se panička manžela, když se vyšplhal do druhého patra. Herrm. D popínáním se dostati do výše. Zdola se břečťan vyšplhal stinný. Sova. D Expr. šplhounstvím dosáhnouti, domoci se něčeho. Obviňuje funkcionáře učitelských organisací, že se na svá místa ,vyšplhali'. R. právo. Nebyl ničeho tak dalek jako snahy, vyšplhati se, vyšinouti se, najíti si pohodlnější místo. Baar."

A dnes? Hle, co se píše v posledních dnech. Například na http://www.aktualne.cz/ (2. ledna t. r.): „V Čechách teploty připomínají spíše druhou polovinu března než začátek ledna. Jsou nadprůměrné až o 6 stupňů oproti dlouhodobému normálu. Teplotní rekordy ale padat nebudou, v roce 1921 se rtuť teploměru vyšplhala přes 13 °C." Nebo tamtéž 4. ledna (podívejme, v následující zprávě šplhá nikoli fronta, nýbrž její délka, měří se tu však v jednotkách času, to je pozoruhodné): „V hale se průběžně vyskytovalo kolem 30 čekajících klientů na nový občanský průkaz. Průměrná čekací doba se tak nyní pohybuje okolo jedné hodiny, avšak v době špičky se vyšplhala její maximální délka na více než čtyři hodiny..." Ani v MFD se bez toho slovesa neobejdou. Tak třeba 2. ledna: „Teploty se odpoledne vyšplhají na dva až pět stupňů Celsia, ojediněle až na sedm." Téhož dne v témže listě: „Až na číslo 72 se vyšplhal počet běžců, kteří se poslední den roku 2011 postavili na start tradičního Silvestrovského běhu v plzeňském Borském parku." A taky (stále Mladá fronta a stále 2. ledna) „Hokejisté Liberce se (v říjnu, pozn. J. S.) vyšplhali do čela extraligy i veškerých individuálních statistik." Právo (zase 2. ledna, ale to není náhoda, sloveso „vyšplhat se" je v našich médiích přítomno trvale) sdělilo, že „na 672 se vyšplhal počet pacientek, které si raději samy nechaly implantáty preventivně vyjmout" - kdepak, počet nemohl dosáhnout čísla 672, musel se na ně vyšplhat.

Nejde o módu či epidemii šířící se mezi mladými novináři, vůči slovesu „vyšplhat se" není rezistentní ani starý „interviewer" Karel Hvížďala (podle nakladatelství Portál „navýsost přemýšlivý člověk", inu, snad v jiných případech), ten docela klidně píše: „Přes všechna úsporná opatření, o kterých magistrát hovořil, se podle posledních zpráv zveřejněných rovněž v Hospodářských novinách cena vyšplhala na již zmíněných 38 miliard" (http://www.ceska-media.cz/ z 3. ledna). V televizi se šplhá permanentně („Počet podvedených důchodců se vyšplhal už ke čtyřem stovkám" - http://www.ct24.cz/ 3. ledna) a někde jsou slovesem „vyšplhat se" už tak zpitomělí, že ho užívají hlava nehlava, jako třeba na http://www.e15.cz/: „tachometr se vyšplhá k 70 kilometrům v hodině" (příklad z 3. ledna). A ještě jednou http://www.e15.cz/ z téhož dne: „podle jejich mnichovských kolegů z institutu Ifo se v roce 2012 zaměstnanost vyšplhá na 41,27 lidí" (tady se mluví zřejmě v milionech).

Co s tím? Embargo. Na rtuť, teplotu, sportovce, finanční částky... Nikoli na veverky, cvičence vzlínající po laně nebo tyči a už vůbec ne na břečťan stinný.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.78

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031