Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Hlava pana Bátory

Autor: Jaromír Slomek

20.08.2011 01:00

Ve středu 17. srpna t. r. se v TÝDNU.CZ objevil titulek „TOP 09 opustila vládu, chce hlavu Bátory. Dobeš a Jakl ho hájí". Žádá si upřesnění: koaliční strana TOP 09 neopustila vládu, pouze její středeční schůzi. A samozřejmě nechce vlastnit hlavu jmenovaného zaměstnance ministerstva školství, nežádá jeho dekapitaci, pouze je důrazně proti tomu, aby pracoval ve státních službách, protože se nechová, jak by se státní úředník chovat měl. Ministr financí Kalousek opravdu neřekl: „Chceme hlavu pana Bátory." Prohlášení ministrů TOP 09 zní takto (viz http://www.top09.cz):

„V minulých dnech vysoký státní úředník Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy veřejně a neomaleně urazil prvního místopředsedu vlády a předsedu TOP 09 Karla Schwarzenberga. Představitelé TOP 09 v pondělí i v úterý opakovaně a neveřejně jednali s panem ministrem Josefem Dobešem s naléhavou žádostí, aby neprodleně takové jednání ve své pravomoci potrestal jediným možným způsobem. Pokládáme za nepřijatelné a netolerovatelné, aby jakýkoliv státní úředník urážel jakéhokoliv člena vlády. Pan ministr Dobeš tuto žádost jednoznačně odmítl. Za situace, kdy pan ministr Dobeš poskytuje politickou ochranu státnímu úředníkovi, který veřejně uráží prvního místopředsedu vlády, nebudou ministři za TOP 09 na veřejnosti předstírat, že pan ministr Dobeš je jejich kolega. Opustili proto jednání vlády, na které se ochotně vrátí v okamžiku, kdy pan ministr Dobeš změní svůj názor, popřípadě opustí vládu. Miroslav Kalousek, ministr financí, Jaromír Drábek, ministr práce a sociálních věcí, Leoš Heger, ministr zdravotnictví, Jiří Besser, ministr kultury."

O hlavě pana Bátory ani slovo. To všechno novináři! Ti totiž s „žádanou hlavou" (eventuálně „chtěnou hlavou") pracují velmi rádi. Do toho slovního spojení se přímo zamilovali. Jen letos jsme mohli (a stále můžeme, je to na internetu) číst například tyto titulky: „Výbor žádá kvůli korupci hlavu Parkanové, ta rezignovat nehodlá" (www.lidovky.cz), „Předseda ČSSD Sobotka žádá hlavu ministra Vondry" (www.mediafax.cz), „Bohdalová žádá hlavu ministra Dobeše" (www.prvnizpravy.cz), „Odbory nevylučují další stávku a žádají hlavu Kalouska. Klaus je zkritizoval" (http://zpravy.ihned.cz), "Fotbalová Olomouc: Chce hlavu šéfa disciplinárky!" (http://www.ahaonline.cz), „České (sic!) média žádají hlavu trenéra Bílka" (http://sazkove-kancelare.info), "TOP 09 chce hlavu ministra Chalupy. Připravil stát o miliardu?" (http://domaci.eurozpravy.cz), „Aktivisté ze Šumavy ŽÁDÁJÍ HLAVU STRÁSKÉHO!" (http://tn.nova.cz), „TOP 09 na Praze 13 chce hlavu starosty Vodrážky" (http://www.ceskapozice.cz)...

Vypadá to, že u nás už nikdo nikoho nevyzývá k rezignaci, nikdo nikoho nechce odvolat, všichni pouze žádají něčí hlavu. Co je to popadlo? Z Nového zákona známe příběh o mladé tanečnici, které její obdivovatel, vladař slavící narozeniny, slíbil za působivý umělecký výkon jakoukoli odměnu a ona po poradě s maminkou požádala v nepřeneseném významu o hlavu Jana Křtitele (v přeneseném, jako chce nyní TOP 09 „hlavu Bátory", to ani být nemohlo, Jan Křtitel byl uvězněn, tedy své kazatelské a prorocké „funkce" již zbaven), skutečně si řekla o „horní (...) část těla (...), v níž jsou uložena nervová centra a počátek zažívací roury, popř. důležitá čidla (oči aj.)", jak pečlivě definuje Slovník spisovného jazyka českého (http://ssjc.ujc.cas.cz).

Má dnešní rozšířená metafora kořeny zde? Je to možné. Jisté je, že ve frazeologii (nejen české) je hlava docela frekventovaný materiál. Někde je hlava na hlavě, někomu se hlava točí, jinému se plaší, další neví, kde mu hlava stojí. O lidech se zrzavou kšticí se říkalo, že jim hlava hoří, citlivější mezi nimi to mohlo urážet - a pak asi bylo marné jim vtloukat do hlavy, že si z toho nemají nic dělat, že to zkrátka mají pustit z hlavy, hodit za hlavu. Hlava bývá tvrdá, skopová, děravá, gypsová, prázdná, vykradená, čistá, zamotaná a prý i teplá - „mít s někým teplou hlavu" vykládá Zaorálek v Lidových rčeních jako „starosti s ním mít ap.", tamtéž čteme o hlavě v pejru i flóru, o hlavě marcipánové i psí, ta poslední se, jak víme, zásadně nasazuje.

A Čelakovský ve svém Mudrosloví (1852) zaznamenal, to jen tak mimochodem, pánové Bátoro, Hájku, Jakle, že ryba smrdí od hlavy.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.55

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031