Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Rýmovník

Autor: Jaromír Slomek

16.07.2011 01:00

„Život už mě dávno naučil,/ že hudba a poezie/ jsou na světě to nejkrásnější,/ co nám život může dát./ Kromě lásky ovšem.// Ve staré chrestomatii,/ vydané ještě c. k. knihoskladem,/ v roce, kdy zemřel Vrchlický,/ vyhledal jsem pojednání o poetice/ a básnických ozdobách.// Pak jsem si dal do sklenky růžičku,/ rozžal svíčku/ a počal psát své první verše.// Jen vyšlehni, plameni slov,/ a hoř,/ ať si třeba popálím prsty!// Překvapivá metafora je víc/ než zlatý prsten na ruce./ Ale ani Puchmajerův Rýmovník/ nebyl mi nic platný." Tolik Jaroslav Seifert v titulní básni své poslední sbírky Býti básníkem.        Puchmajerův Rýmovník aneb Rýmovní slovník! Nedostupná vzácnost, v antikvariátech nevídaná. Kuriozita pro nadšence. Svazek o 150 stranách vydal Leopold Rayner v Plzni roku 1824. To ještě žije Dobrovský, Mácha a Erben jsou v pubertě a teprve se potkají. Kde je dnes Rýmovníku konec! V Národní knihovně leda. Česká poezie se bez Puchmajerovy příručky obešla. Nyní však, jaké překvapení, vychází nikoli reedice Rýmovníku, nýbrž nový rýmovník. Nakladatelství Lidové noviny vrhlo na trh Velký slovník rýmů, dílo Václava a Ludmily Cvrčkových (takto na obálce, na titulní stránce a v tiráži se však autorská dvojice jmenuje Václav Cvrček, Ludmila Cvrčková Porkertová - jako by se až uvnitř knihy paní Cvrčková rozpomněla na své dívčí příjmení). Jejich práce má 451 stran a stojí 499 Kč, tedy stránka za korunu a nějaké drobné. A k čemu je dobrá?

Vydavatelé (či snad autoři sami?) slibují: „Příručka rýmů usnadní psaní jakýchkoli rýmovaných textů, což je úkol, před kterým stojí nejen začínající básníci, ale také autoři písňových textů, reklamních sloganů a mnozí další (opravdu? - J. S.). Slovník zároveň může sloužit jako doplňková pomůcka při výuce literární teorie na základních a středních školách." A ještě: „Heslář slovníku se opírá o korpus SYN2005 (což je textová databáze obsahující přes 100 milionů slov současné češtiny). Tato rozsáhlá datová základna umožňuje poprvé v historii vytvořit slovník rýmů, který je v porovnání s předchozími pokusy na tomto poli několikanásobně bohatší a nepoměrně lépe využitelný. Obsahuje rýmy k více než 220 tisícům různých slovních tvarů zařazených k více než 10 tisícům různých slovních zakončení. (...) Kniha je doplněna vedle návodu k použití a popisu způsobu zpracování slovníku i teoretickou statí o užití a historii rýmu od Ondřeje Skovajsy." „Teoretická stať" pana Skovajsy je poněkud konfuzní, navíc s ostudnou chybou: když přijde řeč na Puchmajera (a nemohla nepřijít), prohodí autor cosi o přísnějším měřítku „osvícence Antonína Ladislava Puchmajera". Je to možné? Ani Cvrčkovi, kteří si po panu Skovajsovi jeho „teoretickou stať" jistě přečetli, chybu neobjevili? Ani odpovědný redaktor, jehož jméno je vytištěno v tiráži, se ve škole neučil, že Puchmajer (1769-1820) byl nikoli Antonín Ladislav, nýbrž Antonín Jaroslav? To si ho všichni spletli s Čelakovským? Kdyby otevřeli Lexikon české literatury, věděli by, že „vlastenecké Jaroslav přijal na počest Šternberků". Je to opravdu nepochopitelné. Někdo je pověřen předmluvou, „teoretickou statí", udělá v rukopise botu, avšak ona se dostane až do knihy a v ní navždy zůstane.

A co slovník sám? Veselé čtení. Hledáme třeba rým na -říš. Ano, opravdu se to může stát, chceme třeba kolegovi v kanceláři, škole, dílně, ordinaci atd. složit vtipné rýmování k narozeninám. Vymyslíme po společném úsilí první verš, dejme tomu „Teď už mezi kmety patříš". Nevíme, jak pokračovat, sáhneme tedy po Velkém slovníku rýmů. A hle: kříž, mříž, zříš, hoříš, kouříš, kteříž, míříš, noříš, ostříž, patříš, spatříš, tváříš, uzříš, vaříš, věříš, záříš, hovoříš, nepatříš, nespatříš, nevěříš, ušetříš, uvěříš, vytváříš, vytvoříš, Dobříš, Paříž, Kroměříž. Autoři by snad mohli nabídnout také choříš, měříš, paříš, páříš, vyostříš, Maříž, Mečeříž..., leč nedělají to (nebo za to může korpus SYN2005?). Ale co by veršovci nechtěli!

Česká poezie v posledních letech chřadla. S „doplňkovou pomůckou" manželů Cvrčkových se jistě brzy postaví na nohy.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.58

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031