Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 3. 2019
Rubrika: O dobrých věcech

Mezi námi prezidenty

Autor: Jaromír Slomek

25.06.2011 01:00

Někteří lidé rádi oslavují svoje narozeniny, potrpí si na to, zvou za tím účelem domů či do míst veřejného stravování své příbuzné a známé, s nimi pak, jak se říká, posedí, něco při té příležitosti snědí, vypijí, řeknou, zazpívají, zahrají, eventuálně zatančí. Hosté oslavencům (ano, čeština má ve svém arzenálu toto poněkud komické slovo, Slovníkem spisovného jazyka českého je „oslavenec" - a jeho ženská obdoba „oslavenkyně", případně „oslavenka" - definován jako ten, „kdo je oslavován: blahopřát o-i; přípitek o-i; busta o-yně") gratulují, tisknou jim ruce, zahrnují je polibky a dárečky, což bývají také všelijaké písemné projevy, zhusta veršované. Nejnákladnější dárky si v našich krajích dávají lidé tradičně k narozeninám třetí osoby, ano, 24. prosince.

K narozeninám si blahopřejí také státníci, přestože dosažení jistého počtu let je věc zcela soukromá, s výkonem státnické funkce většinou nesouvisející (pomineme-li nezvratné změny probíhající v každém stárnoucím organismu). Ústava sice říká, jak minimálně stará musí hlava státu být, nikoli však, v jakém věku už úřad vykonávat nesmí. Českému prezidentovi může být 80, 90, a třeba i 100 let, na tom nesejde.

V neděli 19. června vstoupil do osmého decennia Václav Klaus. Blahopřání mu poslal i jeho předchůdce, a to jako otevřený dopis, protože na internetových stránkách http://www.vaclavhavel.cz/ bylo zařazeno do rubriky nazvané Zprávy pro tisk (proč ne Zprávy pro média?):

Václav Havel blahopřál Václavu Klausovi k 70. narozeninám/ Václav Havel zaslal Václavu Klausovi k jeho 70. narozeninám blahopřání tohoto znění:/ „Milý Václave, jako každý rok jsi i letos o pět let mladší než já. Blahopřeji Ti a mimo všeho, co se přává, bych Ti letos obzvlášť rád přál zdraví. Věř mi, že vím, o čem mluvím. Zdraví, Vašek H.♥"/ V Praze dne 16. června 2011/ Sabina Tančevová/ tajemnice Václava Havla

V textu jsou kupodivu dvě jazykové chyby, jednak vazba předložky „mimo" s druhým pádem (správně by mělo být „mimo všechno, co se přává"), jednak čárka mezi slovy „Zdraví" a „Vašek". Skoro to vypadá, že přání bylo diktováno a formou krátké textové zprávy z mobilního telefonu paní či slečny Tančevové odesláno, aniž bylo gratulantem redigováno (je dokonce možné, že Václav Havel, vědom si vazby předložky „mimo" s akuzativem, řekl ne zcela srozumitelně „mimo všechno", paní/slečna Tančevová však slyšela „mimo všeho" - a tak to i zapsala; v závěrečném „Zdraví Vašek H." žádnou čárku slyšet nemohla, napsala ji tam prostě jen v dobré víře.

Na zdravici o 39 slovech a jednom piktogramu odpověděl adresát textem čtyřikrát delším (o 163 slovech) - a také on ho zveřejnil (viz http://www.klaus.cz/):

Dopis prezidenta republiky Václavu Havlovi/ Dokumenty, 19. 6. 2011/ V Praze dne 17. června 2011/ Vážený a milý Václave, moc Ti děkuji za velmi hezké přání k mým narozeninám, které mě velmi potěšilo. Usmívám se Tvému výroku, že jsi pořád o těch pět let přede mnou a budu rád, když to ještě dlouho tak bude. Ten význam zdraví si už také začínám více a více uvědomovat. Dlouho jsem to podceňoval. Vím, že Ti není nejlépe a moc Ti přeji, aby se to co nejvíce a co nejrychleji zlepšovalo. Kdybys měl pocit, že by Tě potěšila má návštěva, rád bych za Tebou do Karlových Varů přijel. Dovoluji si Ti poslat knížku, která dnes vyšla a která je jakýmsi Festschriftem mé osobě. Ani řádku jsem tam nenapsal já, ale je tam řada - myslím - velmi kvalitních textů mnoha zajímavých lidí. Ani já jsem to ještě pořádně nečetl. Těším se, že si na to sednu. Ještě jednou moc děkuji za přání a hlavně Ti přeji, aby se Ti co nejlépe dařilo. Se srdečným pozdravem Václav Klaus

Rovněž tento člen PEN-klubu (nebo písař, jenž diktovanou odpověď zaznamenával) se dopustil - ach, jak malicherné - dvou jazykových chyb, pomineme-li neobratnost či nedbalost stylistickou („velmi hezké... velmi potěšilo... velmi kvalitních..."): ve druhé větě („Usmívám se Tvému výroku...") chybí čárka za „mnou", v páté větě („Vím, že Ti...") za „nejlépe".

Tím však text zajímavý není, takových interpunkčních chybiček se dopouští většina Čechů. Pozoruhodné je něco jiného: oslavenec obdaroval gratulanta, poslal mu knihu. Možná tím založil tradici dávat dárky těm, kdo si na naše narozeniny vzpomenou. Hle, Václav Klaus inspirující. Tak přece.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.43

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031