Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: Co se jinam nevešlo

Kornšpic za tři stovky

Autor: Jaromír Slomek

23.04.2011 01:00

Bývala ta taková dobrá služba veřejnosti. Když si člověk nevěděl rady s nějakým jazykovým jevem, když pomoc nenašel ani ve slovnících či gramatikách, napsal sebekurióznější otázku na elektronickou adresu poradna@ujc.cas.cz (tedy do jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR) - a brzy (někdy už týž den!) dostal odpověď. Gratis.

Kdo třeba ví, jak napsat slovo „trucvánoce"? Snad s velkým počátečním písmenem? Tedy „Trucvánovce"? Inu, pomůže jazyková poradna. Odpověď tenkrát (v prosinci 2005) sice nepřišla jednoznačná, ale jakýsi názor v ní přece jen byl, málo platné:  „(...) Podle výše uvedené pravopisné zásady bychom snad mohli uvažovat i o Trucvánocích, ale vzhledem k tomu, že psaní velkého písmena v názvech Vánoce, Velikonoce a Svatodušní svátky bylo nově kodifikováno až v Pravidlech českého pravopisu z r. 1993 a že velká písmena se u uvedených tří svátkových období prosazují velmi pomalu a ne zcela důsledně, doporučovali bychom ponechat ve slově "trucvánoce" spíše malé počáteční písmeno. (...)"

Nebo! Kdo poradí, jak pravopisně správně pojmenovat jezuitský řád, když v příručce Jak zacházet s náboženskými výrazy (2004), jež, jak sama o sobě praví, „doplňuje informace podávané standardními příručkami", stojí černé na bílém „Tovaryšstvo Ježíšovo" (s. 48), zatímco Slovník spisovného jazyka českého, jehož platnost zatím našimi akademiky odvolána nebyla, píše „t. Ježíšovo", kdo to rozsoudí? Inu, zase jazyková poradna. V prosinci 2006 ústavní lingvisté, jednoduchou otázkou maličko zaskočeni, sdělili mimo jiné: „Problém - týkající se také Řádu bratří kazatelů, Řádu sv. Benedikta a stovek dalších - zasluhuje komplexní ošetření..." Ba. Jenže jak to zatím správně psát, než si komplexní ošetřovatelé udělají čas? I tak, dlužno říci bez ironie, bylo dopisování s jazykovými poradci vždy užitečné. Přinejmenším pro tazatele. Leč těm časům je konec. Ti, kdož se letos obracejí elektronickou cestou na jazykovou poradnu, dostávají prefabrikovaný dopis tohoto znění:

„Vážená paní, vážený pane, oznamujeme, že od 1. 1. 2011 jazyková poradna Ústavu pro jazyk český AV ČR, v. v. i., přechází na nový provozní režim. Odpovědi na své dotazy můžete i nadále bezplatně vyhledávat v Internetové jazykové příručce na adrese http://prirucka.ujc.cas.cz/. Tuto příručku neustále doplňujeme. Pokud máte nějaký podnět či připomínku ke zpracování konkrétních hesel či výkladů o jazykových jevech v příručce, rádi je uvítáme na adrese poradna@ujc.cas.cz. Z této adresy však již na žádné jazykové dotazy neodpovídáme. Bezplatné e-mailové poradenství bylo k 1. 1. 2011 zrušeno. Vyhotovení písemných odpovědí, posudků a expertiz je zpoplatněno a tazatelům zasíláno poštou na dobírku. Více informací najdete na stránkách http://blog.tyden.cz/admin/plugins/tiny-mce/www.jazykovaporadna.cz. Jazyková poradna rozšiřuje provoz telefonických poradenských služeb. S jazykovými dotazy se na ni můžete obracet každý všední den v době 10-12 a 13-15 hodin, telefonní číslo 257 531 793. S pozdravem/ kolektiv pracovníků jazykové poradny/ Ústav pro jazyk český AV ČR, v. v. i."  

Tu máš, čerte, kropáč! Ústav pro jazyk český se rozhodl v předmětu svého bádání podnikat. Chcete, milí spoluobčané, radu? Třeba jakého rodu je kornšpic? To všeobecně rozšířené slovo kupodivu není zachyceno ani v Pravidlech českého pravopisu (a že je tam leccos, třeba „eluvium", „třícicero" nebo „vakreace"), ani v Novém akademicmém slovníku cizích slov, ani v Nových slovech v češtině 1, 2, ba ani v Internetové jazykové příručce (tam toho ostatně schází víc), není prostě nikde. Jen věc jím označovaná je v každé pekárně. Ten kornšpic, nebo ta kornšpic? Je přece ten špic i ta špic. Prosím dva kornšpice, nebo dvě kornšpice? Co s tím? Napsat do poradny? Papírový dopis? A trpělivě čekat na odpověď zaslanou na dobírku? Kolik bude instituce placená z našich daní za takové vyjádření žádat? Hle, http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna: „Výše ceny je stanovena v závislosti na náročnosti zpracování posudku (min. 300 Kč). Tuto částku žadatel zaplatí při převzetí dopisu." Tři stovky za kornšpic? To snad raději dále žít v rodové nejistotě a kupovat u pekaře dalamánky.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.76

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031