Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Pero

Autor: Jaromír Slomek

16.04.2011 01:00

Dlouhá léta se Václav Klaus marně snažil upoutat pozornost světových médií. Teď se mu to konečně podařilo. V Chile. Druhý český prezident, host chilského prezidenta, na začátku společné tiskové konference vyňal z etuje ležící na stole protokolární pero... Nu, už jsme to všichni viděli. Záběry „obletěly svět", z ostudy je kabátek.

Pravděpodobně i Václav Klaus byl rodinnou a školní výchovou ve 40. a 50. letech veden k tomu, aby si nebral, co mu nepatří: na pískovišti, na cvičišti (respektive - s ohledem na základní vojenskou službu v Dukle Praha - na sportovišti), na pracovišti. Přesto se na návštěvě zachoval tak, jako by mu o cizích věcech nikdy nikdo nic neřekl. Čeští novináři se hlavy státu při první příležitosti na politováníhodnou příhodu zeptali. A hlava jim - alespoň podle http://www.novinky.cz/ - odpověděla: „To člověk standardně dělá, že si tužku z akce bere." Klaus prý „zdůraznil, že v Chile to nebylo žádné zlaté pero, nýbrž propiska". Pracovník Kanceláře prezidenta republiky jménem Ochvat „tužku" či „propisku" povýšil na „běžné pero" (http://www.idnes.cz/): „Šlo o běžné pero s logem státu či kanceláře, které dostávají (tedy: jaké dostávají, pozn. J. S.) prezidenti a zároveň členové delegací při státních návštěvách. Na Pražském hradě tato pera dáváme vždy při jednáních delegací společně s pracovním blokem..."

Jenže! „Protokolární pero bylo uměleckým výrobkem z dílny chilských šperkařů," sdělila prý na dotaz deníku Právo paní či slečna Paola Elbietová z tiskového oddělení chilského prezidentského paláce La Moneda (zase http://www.novinky.cz/). A: „Rytinami zdobené pero bylo podle ní vyrobeno z polodrahokamu lapis lazuli, typického výraznou modrou barvou. Na otázku, co se s takovým perem obvykle po podpisu smlouvy dělá, reagovala Elbietová mlčením."

Máme to ale roztržitého prezidenta. Co si počneme? Někdo čiperný prý už organizuje sbírku pastelek, tužek a per, aby byly prezidentovy potřeby v této oblasti saturovány. Velmi zábavné! Věc je však možná vážnější, než se zdá. Jaké k ní zaujmout stanovisko? Sám Václav Klaus nám dal návod svým prohlášením ze středy 13. dubna: „(...) Události dnešního odpoledne na naší politické scéně přesáhly jakoukoliv tolerovatelnou hranici. Pohár mé trpělivosti přetekl a ze všech stran dostávám já i Kancelář prezidenta republiky nejrůznější signály o tom, že přetekl pohár trpělivosti i české veřejnosti. (...) Metody využívané v posledních dnech a hodinách na naší politické scéně v našem politickém zápolení - odposlechy, tajné nahrávky, cílené lži, vzájemné obviňování se, které je následně popíráno, a celá řada dalších věcí - zásadním způsobem posunuly rozměr dnešní vládní krize. Důvěra veřejnosti (...) v celý politický systém je tím vážně narušena. Takto nelze dále pokračovat. Jako prezident republiky nemohu těmto pokusům o rozvrat české politiky dále pasivně přihlížet. (...) To je mé vážné sdělení, děkuji za pozornost."

Stačí jen pár drobných změn - a vznikne vyjádření k té nešťastné chilské klukovině: Událost se zdobeným perem, svébytným artefaktem, přesáhla jakoukoliv tolerovatelnou hranici. Pohár mé trpělivosti přetekl a ze všech stran dostávám nejrůznější signály o tom, že přetekl pohár trpělivosti i české veřejnosti. Metoda použitá při „zmizení" oné nepropisovačky dala na chvíli zapomenout i na nenormální provoz v našem politickém zápolení. Takový čin, byť jeho aktérem byl člověk v důchodovém věku, je snad ještě horší než odposlechy, tajné nahrávky, cílené lži, vzájemné obviňování se, které je následně popíráno, a řada dalších věcí. Nepěkný kousek, provedený za bílého dne, zásadním způsobem posunul rozměry naší politické krize. Důvěra veřejnosti v celý politický systém je tím vážně narušena. Jako občan České republiky nemohu takovému činu pasivně přihlížet. Pane inženýre, vraťte chilskému lidu pero, které vám nikdo nedaroval, které jste si nezakoupil, nevyprosil, nenalezl pohozené a bezprizorné, které vám tudíž nepatří. To je mé vážné sdělení, děkuji za pozornost.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.66

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031