Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Philip Morris Klaus

Autor: Jaromír Slomek

19.03.2011 01:00

Hlava státu, jež letos vstoupí do osmého decennia, rozšířila svou bibliografii o téměř čtyřsetstránkový Rok osmý, soubor „projevů, článků, esejů", jak zní tradiční podtitul prezidentských sumářů počínaje Rokem prvním. V knize jsou jako obvykle rozmanité žánry, nejen ony podtitulní: interview, blahopřání, kondolence, cestopisné črty a další texty z loňského roku, vedle nich také barevné fotografie s důvtipnými popisky jako „Bývalý ligový basketbalista se nezapře", „Do Olomouce přijel prezident" nebo „Setkání s prezidentem je mnohdy zážitkem na celý život"; na čtrnácti snímcích sedí či stojí i prezidentova manželka Livia Klausová, opakovaně krutě zrazovaná vlastním vkusem - to je samozřejmě věc názoru, někomu se její nepřirozená barva vlasů, garderoba a kabelky mohou líbit, například panu prezidentovi.

Čtení to je málo podnětné, i Klausovy „provokace" už dávno nudí, hlouposti leda pobaví (Gustav Mahler označen za „českého skladatele"). Nadprůměrný, natož osobitý stylista z příkladného reprezentanta mediokrity nikdy nebude, jeho slovník je poměrně chudý, plochý, může za to dílem ekonomické vzdělání poznamenané minulou epochou, dílem neúprosně pokračující senium (soupis Klausem tak snadno přebíraných publicistických klišé by byl dlouhý, možná téma pro nějakou bakalářskou práci: „politické zemětřesení", „zasvětit celý svůj život", „kulaté narozeniny", „významné životní jubileum", „nedílná součást", „o tom Máchův odkaz opravdu není"...). Nejvyšší státní úředník při různých příležitostech hovořit musí (oficiální návštěvy, svátky, výročí apod.) a při jiných zase hovořit chce, sám si bere slovo, má potřebu komentovat světaběh. Vděčně reaguje na rozmanité podněty („Neskutečné názory pana Leschtiny nemohou zůstat bez odpovědi", „Odpověď na dopis Jany Korhelové k situaci dobrovolných hasičů"), trpělivě odpovídá na otázky novinářů, roztomile nadsazuje, ale nikdo mu jeho hyperboly ani nevyvrací, neboť jsou koneckonců neškodné (například v Plzni 6. 5. 2010: „velký polský prezident Lech Kaczyński").

Dosti však o hloubce (on by řekl „nehloubce") myšlení Václava Klause, projevující se v jeho mluvených i psaných projevech. Kniha Rok osmý ji sice bezděčně zrcadlí, její význam je však přece jen v něčem jiném: představuje další díl kroniky, v níž by měli (příští) historikové, politologové, publicisté, učitelé... snadno dohledat, jak prezident Klaus „vládl", jak fungoval v politickém provozu, k čemu se vyjadřoval, komu nezapomněl blahopřát k narozeninám (například 2. 3. 2010 Vladimíru Železnému, to je povedené: „O to více si cením toho, že jste nikdy necouvl před pokřikem kavárenské levicové intelektuální elity a stál si na svém"), kde a jak Českou republiku reprezentoval (v Moskvě 11. 11. 2010 řekl: „Zdá se, že Evropané o kapitalismus a volné trhy zájem nemají"), koho hostil na Pražském hradě, zkrátka: jakým obsahem své dva mandáty naplnil. K tomu má sloužit i Přehled hlavních akcí prezidenta republiky, poměrně detailní kalendárium, tentokrát zabírající strany 349-377.

Které „akce" roku 2010 považuje Václav Klaus za své „hlavní"? V prvním čtvrtletí také tyto: 26. 1. 2010: „Přijetí Miloše Zemana na Pražském hradě." 10. 2. 2010: „Zaslání blahopřejného telegramu Lauře Chinchille ke zvolení do funkce prezidentky Kostarické republiky." 26. 2. 2010: „Slavnostní večeře pořádaná prezidentem republiky a paní Livií Klausovou pro představitele obce Lány." 27. 3. 2010: „Odstartování mezinárodního Hervis půlmaratonu Praha 2010 na náměstí Jana Palacha v Praze." Zdá se, že je tu zaznamenán snad každý Klausův krok. Opravdu? Co třeba podle Roku osmého dělal druhý český prezident ve středu 29. 9. 2010? Pouze toto: „Autogramiáda v paláci Luxor k vydání knihy ,Zápisky z cest‘." Jenže toho dne Václav Klaus učinil cosi neuvěřitelného: v Kutné Hoře uvedl do provozu část soukromé „tabákovky", jak místní odjakživa továrně na cigarety říkají. Na svých internetových stránkách se firma chlubí vzácnou návštěvou dodnes (viz http://www.pmi.com/cs_cz/media_center/documents/PMCR%20TZ%20KH%20Slavnostni%20otevreni.pdf.)

V tiskové zprávě s datem 29. září 2010 čteme: „Prezident Václav Klaus slavnostně otevřel rozšířený a modernizovaný provoz společnosti/ Prezident České republiky Václav Klaus dnes slavnostně otevřel rozšířenou a modernizovanou část závodu Philip Morris ČR a. s. v Kutné Hoře. (...) Prezident (...) dnes ve svém projevu uvedl: ,Jsem velmi potěšen touto investicí a přeji společnosti do budoucna mnoho úspěchů. Pevně věřím, že navrhovaná regulační opatření se nesetkají s podporou, jelikož bezprecedentně zasahují do svobody jednotlivců a svobody podnikání.'" Kouři zdar!

Ne, v knihách Rok první až Rok osmý (a pravděpodobně ještě Rok devátý a konečně Rok desátý, vše Euromedia Group, k. s. - Knižní klub) celou pravdu o prezidentu Klausovi nehledejme, není tam, ač se ty svazky tak tváří. Nedopatření? Záměr? Co asi?Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.24

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031