Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Horáček a Mácha

Autor: Jaromír Slomek

29.01.2011 01:00

Textař Michal Horáček, významný úd české popkultury už od 80. let, rád píše a snad ještě raději hovoří, soudě alespoň podle upovídaných interview. Hodně si na sebe potrpí, má svoje „oficiální stránky" (http://www.michalhoracek.cz/), kde je i „CV in Engish", ale ano, „Engish", psáno opravdu takto.

Mgr. Horáček, příští rok šedesátiletý, na stará kolena studuje, není to však žádná univerzita třetího věku, v jeho životopise čteme: „V roce 2005 zahajuje magisterské studium obecné antropologie na Fakultě humanitních studií UK. Kromě vlastních studií také sám přednáší; vede seminář tvůrčího psaní pro názorové stránky deníků. Nejprve na Fakultě sociálních věd UK, později na Masarykově univerzitě v Brně."

Magistr psával takto (text je převzat z výše uvedených internetových stránek): „Hospůdka páté cenové skupiny./ Na zemi bláto, ve stěnách pukliny./ No, není bůhvíjaká./ Jenže mě (sic!) stačí, jen žádný obavy./ S borcema pivo leju si do hlavy./ Pijeme na stojáka.// Na jídelním lístku/ co bys asi chtěl číst?/ Odjakživa na něm stojí:/ Buřty, pivo, nenávist.// V hospůdce páté cenové skupiny./ V hlavě mám pivo, ale ne piliny./ Tam venku zmeškal jsem start./ Co mi svět dává, nespletu do věnce./ To všechno vzal by bezrukej z kredence./ Čmárám si na umakart.// Na jídelním lístku/ co bys asi chtěl číst?/ Odjakživa na něm stojí:/ Buřty, pivo, nenávist." Atd. A dnes píše takto (opět převzato z http://www.michalhoracek.cz/): „Havrani na sněhu/ černí a úžasní/ večer mi radily (sic!)/ co napsat do básní/ nocí mě nosily/ havraní perutě/ psal jsem: ,Já nevěřím,/ že někdy najdu tě./ Že někdy najdu tě.‘// K ránu pak z balady/ od Karla Erbena/ přilétl krkavec/ jak obzor červená/ kouká mi do oken/ přísně a nadutě/ ani on nevěří,/ že někdy najdu tě/ že někdy najdu tě// Snad se ti taky zdá/ na hraně svítání/ když sněhy na polích/ obsadí havrani/ když ptáci básníků/ zpívaj tak mrzutě/ říkáš si: ,Nevěřím,/ že někdy najdu tě./ Že někdy najdu tě,/ Že někdy najdu tě‘." Atd. Jeje, to je to řiďounké.

Ale budiž, pan Horáček něco píše, další to po zhudebnění zpívají, jiní to poslouchají. Jsou horší věci na světě, pan Horáček není jediný kazivkus. Trapné je, když náš student mluví o věcech, které nezná. Naposled se mu to stalo v časopise zvaném Žižkovské listy, což je „nezávislý měsíčník pro občany Žižkova a Královských Vinohrad", distribuovaný bezplatně (jinými slovy: cpaný občanům i proti jejich vůli do schránek) v Praze 3. Uváděný náklad je 40 tisíc výtisků! Rozhovor s Michalem Horáčkem (představeným jako „spisovatel, textař, novinář, básník, bookmaker, ale i ,ten, co napomohl odsunu rudých bratrů‘") pořídila Iva Marešová, fotograf Petr Klapper ho doprovodil deseti (!) portrétními snímky (Horáček dvakrát u klavíru, šestkrát nad šálkem čehosi, jednou u stolu sám, jednou u stolu pravděpodobně se slečnou/paní Marešovou, to vše v barvách, umělec navíc ještě na obálce se založenýma rukama a posmutnělým úsměvem; přehoráčkováno). Na otázku „Myslíte si, že si kvalitní dílo zákonitě najde své publikum?" odpovídá textař: „Nemusí. Nebo až po dlouhé době. To vidíte u mnoha obrazů i knih. Třeba Mácha byl objevený nějakých padesát let po smrti. Napřed dostal kartáč od dobových kritiků, jeho první knihy se prodalo dvanáct kusů - a to si ji ještě vydával sám."

Pan Horáček sice kdysi maturoval (nutně i z předmětu zvaného český jazyk a literatura), ale buď nedával pozor, když se v hodinách češtiny probíral Mácha, nebo tam na Máchu nezbyl čas. Tazatelka Marešová měla textaře zarazit a říct: „Pardon, jakých padesát let po smrti? Co to povídáte? A jakých dvanáct prodaných výtisků Máje? Kde jste to, člověče, vzal?" První tvrzení snad ani není nutné vyvracet. K druhému toto: Mácha si vydal Máj nákladem 600 výtisků. Poprvé své dílo v knižní podobě viděl v sobotu 23. dubna 1836. Už v „první dva dny - poněvadž knihvazač nemohl postačiti s vazbou - takořka o exempláře dračka byla" (KHM v dopise z května 1836 Janu Máchovi, svému vrstevníkovi, nikoli příbuznému); a 8. června se mohl básník pochlubit příteli Eduardu Hindlovi, že prodaných výtisků je „něco přes 400". Další svazky si objednali lidé mimo Prahu. „Nepatrný zbytek" nákladu „dal (Mácha) doprodat Neureuttrovi do komise" (Karel Janský: Karel Hynek Mácha, život uchvatitele krásy, 1953). Ještě že magistr neusiluje o doktorát na bohemistice. Za žvásty o Máchovi by mu nikdo nedal ani zápočet.Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.33

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031