Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Děkuji, nechci

Autor: Jaromír Slomek

08.01.2011 01:00

Ten dopis vypadá naléhavě, na obálce s přesnou adresou (nejen číslo orientační, nýbrž i popisné, jako by to odesílatel opsal z občanského průkazu) je ve žlutém políčku natištěno „OSOBNÍ A DŮVĚRNÉ", že by výstraha pro listonošku? Uvnitř dva listy se třemi faksimile podpisu jakéhosi Vladimíra Sassmanna, vystupujícího zde jako „předseda Výherní komise". Neznám pana Sassmanna, nevím, s kým mám tu čest, o tom, že bychom se někdy potkali a byli si představeni, není mi nic známo, žasnu proto, že se na mne obrací tónem vskutku „osobním a důvěrným", pane Slomku sem, pane Slomku tam, jednou jsem dokonce „vážený".

„Pane Slomku, postupujete dále. A to na rozdíl od přibližně 95 % obyvatel z oblasti Hlavní město Praha, kteří neprošli kvalifikací a neobdrží naše oficiální vstupní listiny. Za několik dnů přijdou na vaši adresu listiny, díky kterým můžete zbohatnout o 3 000 000 Kč."

Jak, „postupujete dále"? Copak už jsem někam postoupil? Do prvního kola? A teď tedy do druhého? To sotva, nikam jsem se nepřihlásil, nekoupil jsem si žádný los, ať nestírací, ať stírací. Udělal to za mne někdo? Vyplnil bez mého vědomí nějakou kartičku, nějakou přihlášku a odeslal ji mým jménem panu Sassmannovi, „předsedovi Výherní komise"? Kdosi hodný, laskavý, nebo naopak škodolibý, zlomyslný? Pokud takové „první kolo" proběhlo, proč mne o něm pan „předseda Výherní komise" neinformuje? Místo toho mi oznamuje, že na mou adresu přijde „velká obálka s důležitými vstupními listinami. Ty je třeba potvrdit dle pokynů a zaslat ihned zpět, jedině tak získáte šanci vyhrát." Takže zásilka, kterou mám v ruce, je zbytečná? To hlavní bude obsahovat až ta následující? Ne, přece jen už po mně pan „předseda Výherní komise" něco chce.

Druhý list z jeho psaníčka se jmenuje DOTAZNÍK PRO VÝHERCE - LUXUSNÍ GALARECEPCE. Moje jméno je na něm vytištěno třikrát (celkem na obou listech šestkrát), pan Sassmann mi popisuje „program ceremoniálu", a to docela komický: „prohlídka prostor nakladatelství a vydavatelství Reader's Digest Výběr" (ba ne, „prohlídka prostor" mě nezajímá, ještě bych tam překážel, zdržoval redaktorky a redaktory od práce), „slavnostní přípitek s manažerem soutěží panem Františkem Čermákem" (ani toho pána neznám, proč bych si právě s ním měl - v „prostorách" asi - slavnostně připíjet?), „předání symbolického šeku na 3 000 000 Kč" (proč symbolického, proč ne opravdického?), „předání květinového daru a fotografování" (slovy Jana Zrzavého, když v kmetském věku dostal na veřejnosti pugét k narozeninám: „to zelí nechci"), „odjezd taxíkem do pražské restaurace podle výběru výherce na slavnostní oběd" (pan Čermák pojede s sebou a „slavnostní přípitek" se bude opakovat na „slavnostním obědě"?), „okružní jízda Prahou, bude-li si výherce přát" (ta už tedy slavnostní nebude, prostě se jen tak projedeme a pokoukáme, zřejmě s panem Sassmannem, když je tím předsedou Výherní komise", to už se budeme trošku znát od oběda, třeba mi poradí, kam ty tři miliony investovat, možná zná nějaký šikovný podílový fond).

A rovnou mne pan Sassmann žádá, abych se rozhodl, zda se chci „zúčastnit slavnostního programu v Praze" (je-li celý program slavnostní, bude možná i okružní jízda slavnostní: kabriolet, policejní doprovod na motocyklech, špalír, hm, proč ne). Ne-li, mohu „zůstat doma". „KUPON PRO POTVRZENÍ ZPŮSOBU PŘEDÁNÍ VÝHRY" je přehledný: „ANO / V případě výhry se chci zúčastnit galarecepce" (hle, ze „slavnostního oběda" už je „galarecepce") a „NE / V případě výhry si výhru raději převezmu doma"; vedle však pan Sassmann píše: „Přejete-li si zůstat doma (a výhru pochopitelně obdržet převodem na Vaše konto), zaškrtněte NE." To nedává smysl: jak byste mohli výhru převedenou „na Vaše konto" ještě převzít doma? Přijdou k výherci domů pánové Sassmann a Čermák, zbaví lahev zátky a v předsíni si budou chtít „slavnostně připít"?

Pan Sassmann v postskriptu ujišťuje, že je vždy „znovu překvapen, kolik lidí se zbavuje svých šancí na výhru několika milionů korun. Je to škoda, 3 000 000 korun rozhodně nejsou k zahození." Je to sice neodolatelné, přesto, pane Sassmanne, prosím Vás ve vší slušnosti, už mi víckrát nepište.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.98

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031