Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 3. 2019
Rubrika: O špatných věcech

Prezident pro malé

Autor: Jaromír Slomek

27.11.2010 01:00

Internetová stránka http://www.hrad.cz/ má několik rubrik: Prezident ČR, Česká republika, Správa Pražského hradu, Pražský hrad, Pro média a Kontakty. Kdosi ji vytvořil, kdosi ji udržuje v provozu, doplňuje, aktualizuje, kdosi ji snad i čte. Není bez jazykových chyb (třeba Guinnessova kniha rekordů se tam jmenuje Guinessova, římskokatolický se píše spojovníkem, tedy římsko-katolický, inu, s pravopisem se na Hradě nemažou, toto jsou drobnosti, už tam byly větší hrůzy, třeba před čtyřmi lety: „Prezident republiky Václav Klaus s manželkou Livií Klausovou pozvali dnes 8. října exprezidentský pár Václava a Dagmar Havlovi...", ale nechme toho).

Rubrika Prezident ČR má podrubriku Prezident pro mladé, více by jí však slušel název Prezident pro malé, eventuálně Prezident pro děti. K dětem se totiž obrací, děti oslovuje, dětem je otevřena. Na začátku stojí otázka: Proč potřebujeme prezidenta a vládu? Její první část sice přesvědčivě zodpovězena není (ví to vůbec někdo?), žádná diskuse se pod připomenutím pravomocí hlavy státu nevede. Má to prostě být jen takové praktické čtení, byť místy toporné („Co je to vláda coby orgán? Vláda je sbor, kolektivní exekutivní orgán...").

To až zábavný (?) kvíz, druhá ze tří položek Prezidenta pro mladé, nazvaný důvtipně Co víš o své zemi? chce vyvolat jakousi aktivitu („Jestliže rád testuješ své znalosti, jsi zde na správném místě"), nicméně velké duševní úsilí nevyžaduje, i leckteré průměrné žáčky mohou některé otázky (celkem jich je jen 10) urazit: „Jak se nazývá nejvyšší hora České republiky (1602 m n. m.)?" Pro jistotu ještě pomůcka: „Špičák - Ještěd - Sněžka". Kdo tyto záludnosti vymyslel? Nevíme, podpis chybí.

Nejzábavnější je však v podrubrice Prezident pro mladé její třetí složka, elektronická nástěnka Kdybych byl prezidentem... Tam si může každý „přišpendlit" své slohové cvičeníčko. To se i děje, přesněji řečeno: dělo, především na začátku prvního prezidentského mandátu Václava Klause, kdy tato atrakce vznikla. V roce 2003 napsalo úvahu na téma Kdybych byl prezidentem... 120 mladičkých autorek a autorů, v roce 2004 už jen 47, v roce 2005 dokonce pouhých 16, v dalších letech postupně 27, 26 a 20, loni 10, letos nikdo; poslední příspěvek nese datum 10. 6. 2009, pak jako když utne, rubrika je tedy mrtvá. Co to? „Výzva" už nikoho nepálí? Asi ne. Celkem Hrad zveřejnil 266 příspěvků, možná všechny došlé. Jejich jazyk a sloh budí dojem, že je nikdo nerediguje, nekoriguje, věřme, že ani necenzuruje. Stojí za čtení?

Tak třeba: „Monika - 4. 8. 2008: Je mi 12 let chtela jsem byt prezidentka od 10 let a porad chci . Chtela bych si to vyskouset.Chtela bych byt Prezidentka a zlpsit zivot lidem.Ja vim ze toho mmoc nevim.Ale snazila bych se nekde sehnat penize a zvisit duchody lidem protoze vse je drahe a nekteri lide se nedoplati.Vim ze to neni lehke sehnat dostatek penez.Ale ja bych se snazila co nejvic pomoct.A chtela bych panu prezidentovi rict(jesli toto bude cist) ze si vede velmi dobre." Opravdu Monika? Nebo snad Hájek? Jakl? Ochvat? Toto však bude autentické: „Honzis alias Záklaďák - 19. 9. 2008:Mě by to asi moc nebavilo dělat prezidenta, ale zase je natom docela dobrý že bych jezdil někde po světě." Nebo "Niki - 14. 5. 2009: Být prezidentkou tak bych zavedla puze dva dni školy a byly by pouze tři hodiny.." A ještě dejme tomu „surmatko13 - 12. 5. 2009: kdybych byla prezidentem tak bych přispěla na azilove domy nechala bych spravit chodníky a cesty hlavne kde to potřebujou ale chapu že to není lehke...." Konečně: „Lexiss1913 - 19. 2. 2009: Kdybych byl prezidentem...Co bych asi dělal? Rozhodoval bych o něčem?? Byl bych v zemi známý? Určitě ano... Ale být prezidentem - to určitě není jen tak! Věčné starosti, lidé Vás chválí, kritizují..aneb vše co řeknete může být použito proti vám:)..Prezidnet v ČR nerozhoduje o věcech sám...je omezen...to by mi mohlo vadit:-D.Ne že bych zneužíval moc, to ne....Vydal bych zákon...o stromech..každý občan ČR musí zasadit ročně jeden strom..Všude by byla zeleň..listí....Inu sen...Rozhodně si nemyslím,že být prezidentem je snadná věc...takže tak:-D"

Takže tak! Pane Weigle, vedoucí Kanceláře prezidenta republiky, máte-li to ve své pravomoci, zrušte, prosím, Prezidenta pro mladé. Je zbytečný.  Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.16

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   březen 2019

PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031