Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

20. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Přejdi Jordán

Autor: Jaromír Slomek

11.09.2010 01:00

Soudní spory vedou lidé odjakživa. Jakmile v nich figurují veřejně známé osobnosti, spolehlivě přitáhnou pozornost médií, potažmo čtenářů, posluchačů, diváků. Proč? Inu, bývá to napínavé, vzrušující, často poučné, leckdy trapné, někdy i komické.

Jeden takový mediálně vděčný spor právě probíhá: o cosi spojeného s popkulturou a showbyznysem, snad o slíbené, neslíbené, zamýšlené, nakonec nekonané turné se sváří dvě starší zpěvačky. Ve snaze podpořit stranu žalovanou vznikl otevřený dopis, adresovaný straně žalující. V Lidových novinách byl zveřejněn v tomto znění (kupodivu bez oslovení, viz http://www.lidovky.cz/):

„S velkým překvapením sledujeme Vaše soudní spory s paní Martou Kubišovou. Hodnotu peněz jste v nich povýšila nad přátelství i obyčejnou lidskou slušnost vůči člověku, který vám byl kdysi blízký, nikdy neublížil a přesto, že ho potkal nepříznivější osud než Vás, nepřestal se k Vám hlásit. Jako by Vám, již pětačtyřicet let respektované umělkyni, byla cizí velkorysost a přirozená noblesa osobností, které něco umí a něčeho v životě dosáhly. Nechce se nám věřit, že Helena Vondráčková potřebuje usilovat o dosažení trestu pro Martu Kubišovou. Žádné soudní rozhodnutí Vám nezajistí přízeň lidí, které tímto svým postojem lidsky ztrácíte. Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán."

Otevřený dopis je vlastně protimluv, psaní bývá obvykle určeno jedněm očím (až po desítkách, ba stovkách let se soukromé listy mohou dočkat knižního zveřejnění, pokud nejsou s pomyšlením na knížku rovnou psány - viz Havlovy vězeňské Dopisy Olze), toto je zvláštní žánr, spíše publicistický než literární, prostě text do novin. O zástupy čtenářů skoro jako by šlo více než o osobu, jež je jeho de facto jen formálním adresátem.

Na kolektivním (?) textu vyjadřujícím se k soudní při dvou zpěvaček je zvláštní poslední věta: „Zvažte podávání žalob a přejděte znovu svou řeku Jordán." Co že to má Helena Vondráčkova udělat? Přejít svou řeku Jordán? Vydat se do země zaslíbené? Nikoli, stojí tam: „přejděte znovu". Kdo však jednou nějakou řeku přešel, překročil, může ji znovu přejít leda opačným směrem. Tak je to míněno? Má snad zpěvačka odejít ze země zaslíbené? Opustit showbyznys? Kdo překročil Jordán, víme. Není jisté, kdy přesně to bylo, historikové tu událost datují roky 1220 až 1200 před Kristem. Viz začátek Knihy Jozue. Například v Jeruzalémské bibli těmito slovy: „Po smrti Jahvova služebníka Mojžíše promluvil Jahve k Mojžíšovu pomocníkovi, Nunovu synu Jozuovi, a řekl mu: ,Můj služebník Mojžíš zemřel, nyní vzhůru! Překroč tenhle Jordán do země, kterou jim (Izraelitům) dávám, ty i všechen tento lid.‘" Jak to dopadlo, taky víme. A že Jordán protéká i Novým zákonem (Jan Křtitel křtil v Jordánu Krista), víme rovněž. Co však má dělat paní Vondráčková, nevíme.

Dopis bezpochyby naráží na píseň Přejdi Jordán. Helena Vondráčková ji kdysi zpívala a s písní se vzájemně proslavily. Text Zdeňka Borovce nepřevypravuje starozákonní příběh, spíše nadhazuje otázku exilu: „Jdi pryč všeho nech cestu znáš/ Přes ta pole neoraná/ Jdi nečekej na to až/ Krutě padneš za tyrana/ Běž a když chceš tak se taž/ Komu zvoní tato hrana/ Tobě tak zachraň co máš". Končí opatrně optimisticky: „Přejdi Jordán řeku všech nadějí/ Jednou najdeš snad místečko k spánku/ Chleba a slánku teplo a klid/ Vždyť musí se žít." V roce 1968 to bylo jistě srozumitelné všem.

Nejde o nedorozumění? Nechtěl ten otevřený dopis vyzvat nositelku čestné jehly Ligy pro přátelství mezi národy (NDR 1984), aby učinila zásadní rozhodnutí, že už se víckrát nebude s bývalou kolegyní soudit? Tedy nikoli aby přešla Jordán, nýbrž, jak se říká od dob Caesarových, aby překročila Rubikon. Jenže dříve se musí uzavřít ta aktuální soudní pře. Protože kostky jsou vrženy.    Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.12

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031