Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

26. 4. 2019
Rubrika: O politice

Dinosaurus

Autor: Jaromír Slomek

04.09.2010 01:00

Strana Věci veřejné stále překvapuje. Pravděpodobně i sebe. Ženy a muži, kteří si do čela zvolili Radka Johna, spojili svou kampaň před jarními volbami do Poslanecké sněmovny s výrazem „dinosaurus", lépe řečeno: postavili ji na něm. Slovo, jež z jazykového provozu poměrně rychle vytlačilo svého předchůdce „brontosaura", zaznívalo z úst stranických funkcionářů už dříve, objevovalo se i na předvolebních plakátech, tam byl dokonce, aby to pochopil vskutku každý, obrázek dinosaura přeškrtnut. Nešlo samozřejmě o distanci od druhohorních ještěrů, nýbrž o přenesení významu: dinosaury byli míněni lidé, kteří setrvávají „v politice" déle, než se Věcem veřejným líbí.

Na otázku, koho vlastně „dinosaury" míní, odpověděl John v „exkluzivním" (ano, takovým přívlastkem je opravdu označen, nedává to však smysl) rozhovoru pro Český rozhlas 6, natočeném a snad i živě vysílaném už před rokem - 20. srpna  2009. Jeho přepis si lze přečíst na internetových stránkách Věcí veřejných (http://www.veciverejne.cz/). Na otázku, jak se z žurnalisty přerodil v předsedu politické strany, reagoval tázaný takto: „Já jsem dokonce ani do žádné strany vstoupit nechtěl, jo. Já jsem si říkal, dám tu podporu straně, abych na ni upozornil, že je to podle mě velmi perspektivní uskupení. Mladý lidi, žádný starý dinosauři, kteří byli u všech skandálů privatizací a tak." Zde, jak patrno, už jsou „dinosauři" opatrně definováni. A o chvíli později John definici upřesnil: „Já opakuji, že jsme jednali se všemi. Ale prostě když říkáme odstraňme politické dinosaury, protože jsme poslední země, která nevyměnila tu garnituru politiků, kteří přišli po listopadu, nebo po tom převratu, řekněme. Tak nemůžeme se spojovat s TOP 09, který oprášil politické dinosaury a je to trik, jak je znovu dostat do politiky."

Pozoruhodné je, že strana volající po odstranění „dinosaurů", přesněji „politických dinosaurů", se teď jednoho z nich snaží pod svým praporem dostat do Senátu: Josefa Zieleňce (takto by mělo být jeho polské příjmení skloňováno podle Naší řeči, viz její č. 1 z roku 1996, prý „podle vzoru otec", leč - tu máš, čerte, kropáč! - Internetová jazyková příručka, http://prirucka.ujc.cas.cz/, zná jen tvar Zieleniece, prase aby se v tom vyznalo, zase jednou levice neví, co dělá pravice, vždyť časopis i internetová rukověť jsou produkty téhož autoritativního pracoviště - Ústavu pro jazyk český Akademie věd ČR). Není snad někdejší ministr zahraničí typickým „dinosaurem"?

V periodiku Pražan („časopis politické strany Věci veřejné" nacházejí obyvatelé metropole ve svých schránkách na dopisy, aniž o něj kohokoli žádali, někdo je zřejmě placen za to, aby jim jej tam cpal) ze srpna letošního roku je Josef Zieleniec vyfotografován na obálce (a ještě dvakrát uvnitř, stal se „tváří" čísla), jak, hledě upřeně do objektivu, tiskne ruku paní Reedové, „stínové primátorce Věcí veřejných" (i ona svůj pohled věnuje fotografovi, nikoli pánovi, jehož pravici svírá, oba komicky pózují jako politici u volební urny). V čísle je otištěn rozhovor s panem - ještě jednou podle Naší řeči - Zieleňcem, bývalým místopředsedou ODS, bývalým ministrem, bývalým místopředsedou vlády, bývalým senátorem, bývalým poslancem Evropského parlamentu atd. Nedostává otázku, proč chce jako starobní důchodce a příkladný „politický dinosaurus" sedět v Senátu, nýbrž - proč kandiduje ve volebním obvodě č. 19, jako by to bylo důležité (chodil tam prý do školy, bydlel tam, je s Jižním Městem „prostě spjatý"), a také - „proč (...) se rozhodl kandidovat právě za VV". Neměli se ho spíše zeptat, co ho jako „dinosaura" na politice stále s prominutím fascinuje? Musel by to slovo nějak přeskočit či odkopnout: „Podle vašeho stranického žargonu jsem sice politický dinosaurus, jenže já se za žádného dinosaura nepovažuji, v různých politických funkcích jsem, pravda, prožil posledních dvacet let, nicméně se necítím ve svých 64 letech nijak opotřebován, mám ještě plno nápadů a energie, a tak snad, doufám, svými znalostmi a zkušenostmi budu moci..." atd. Jenže slovo „dinosaurus" v otázce nezaznělo, a tak pan Zieleniec pouze praví, že „Věci veřejné přinesly do české politiky několik důležitých prvků, které tu scházely." Že by tím myslel i svou kandidaturu?    Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.54

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   duben 2019

PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930