Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Předvolební časopis

Autor: Jaromír Slomek

28.08.2010 01:00

Ani jazyk politické propagandy už není, co býval. Karel Poláček ve fejetonu Romantické prvky v politické terminologii (1925) viděl věc takto: „Manýra politického boje přizpůsobila se této lidové zálibě (v romantismu, J. S.), a to zejména v politické terminologii. Jsme svědky toho, čtouce stranický tisk, že ten či onen předák podnikl řečnický turnaj. Víme, že předáci a pohlaváři mají své panoše, kteří lámou za ně kopí. Máme čistý štít, který nepodaří se našim odpůrcům pokáleti. Některý politik oděje se v háv nevinnosti, jiný zase v brnění, od něhož se odrážejí šípy, napojené jedem pomluv. Otravují se studně. Na hrady vrhají se smolné věnce. Občas padne některá bašta nepřátel za našeho upřímného jásotu. Také pavézy a toulce se vyskytují. V táboře nepřátel je zděšení a zmatek. Najatí žoldnéři konají námezdnické služby. Kují se pikle a intriky. Podnikají se křižácké výpravy. Lid se vyzývá, aby semknul se v pevnou hradbu, od níž budou se odrážeti nepříčetné útoky nepřátel. A masky padají. Bojujeme s otevřeným hledím." Atd.

Nuže, pavézy a toulce už se nevyskytují, křižácké výpravy se nepodnikají. Ostatně ani stranický tisk neexistuje, nepočítáme-li jedny noviny komunistické, běžně se objevující na pultech tabáčnických obchodů i velkoprodejen potravin. Jakoby kradí se však kolportují propagační stranické tiskoviny, zvláště před volbami. Překvapení občané je nacházejí ve svých schránkách na dopisy. Například „pražský týdeník" nazvaný Pražský METROPOLITAN, jehož vydavatelem je Press Media Group, a. s., a v jehož redakci zřejmě nikdo nepracuje, leda snad nějaký ten fotograf („Foto: redakce, ČTK"). V tiráži totiž není uvedeno jediné jméno. Tento časopis se zřejmě píše, rediguje i koriguje sám. Nebo ho kolektivně a anonymně vytváří celá pražská ODS, jíž je - snad až na stránky zvané Kulturní servis - celý věnován.

Číslo 7, vydané 25. srpna, hlásá hned na druhé straně obálky: „Síla je v našem týmu." A to je vše, pět slov tu charakterizuje zobrazené a pojmenované stranické či bezpartijní lídry sedmi pražských volebních obvodů. „Hm, síla je v jejich týmu," má si zřejmě říct čtenář, promyslet to a dospět k závěru: „To je dobře, to je moc dobře, v týmu má být síla." Následují nepodepsané rozhovory s oněmi muži. Všichni jsou samozřejmě představeni jako sympatičtí pražští patrioti, mající na srdci především obecné blaho. Na fotografiích se usmívají a jejich pohled je optimistický.

A jak ti pánové mluví? Na otázky, které nejsou skutečnými otázkami, jen předem dohodnutými přihrávkami, reagují bystře, hovoří však i bez vybízení, například JUDr. Rudolf Blažek: „Uvědomuji si, že ve městě stále řádí kapsářské gangy, pochybná individua na Václavském náměstí nabízejí drogy..." Kupodivu na téže stránce (na „otázku" „Co Praze chybí, aby se zařadila do rodiny uznávaných světových metropolí?") říká týž JUDr. Blažek: „Důležitý je samozřejmě fakt, že se můžete po Praze procházet s pocitem bezpečí." MUDr. Boris Šťastný si zafilozofoval („Volby nejsou o jednotlivcích, kterým jsou uměle přisuzovány nadpřirozené schopnosti", „Není to o ambicích, ale o schopnostech a důvěryhodnosti") a neotřelými slovy se charakterizuje („Mohu jen slíbit, že slovo zodpovědnost pro mne není klišé, ale životní styl"). Doc. MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc., zase ví, že „Praha je největší celek, nejsilnější region" a „byla vždy historicky tvůrcem nových myšlenek", současně přichází s pozoruhodným postřehem: „Úroveň škol je u nás rozdílná, ale rozdílná je mnohdy i filozofie studentů, kteří se na školy hlásí". Bývalý hokejový brankář Mgr. Petr Bříza si všiml, „že v Praze se většinou nebydlí v domě se zahradou, ale v bytech", a Petr Hána se dopracoval k poznání, „že město vyžaduje péči v celé řadě důležitých oblastí a ani jednu z nich nelze (...) explicitně předřadit před ostatní". Mgr. Jan Kalousek vede svou úvahu takto: „Jsme národ chalupářů, ale to neznamená, že by město nemohlo kulturně žít i o víkendech či v létě." Máte recht, pane magistře, neznamená.

„KRITIKA NENÍ PROGRAM!" píše se v tom předvolebním časopise sedmkrát. Tak dobře. Ponechme výše uvedené citace bez komentáře.     Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  9.28

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031