Slova kolem nás

TÝDEN.CZ

19. 1. 2019
Rubrika: O psaní

Hledáček a drobnohled

Autor: Jaromír Slomek

07.08.2010 01:00

Bývala to taková slušná, solidní slova, dokud se jich nezmocnili čeští žurnalisté - tahali se s nimi tak dlouho a tak náruživě, až je skoro připravili o poctivost: hledáček, drobnohled.

„Hledáček" je malý hledač, eventuálně malý hledák. Jenže - co je hledák? Takový výraz dnes aby pohledal. V Jungmannově Slovníku česko-německém (viz http://www.slownjk.cz/) to byl „druh máku černý, magjcj makovice otewřené". V prvním svazku Příručního slovníku jazyka českého (1935) už má „hledák" za sebou kosmetickou úpravu, je z něj „hleďák", totiž „druh máku, jenž má při uzrání pod bliznou četné otvory, kudy semena vypadávají (op. mák slepák)". Ale dosti botaniky. „Hledač" je i u Jungmanna tím, čím je dnes: „kdo hledá". (Jeho lexikálním partnerem bývá slovo „poklad", eventuálně „poklady".) Vedle „hledačky" dává Jungmann k dispozici i „hledatelku", ba „hledatelkyni". Slovník spisovného jazyka českého říká, že „hledač" je, „kdo něco hledá", avšak může to být i „zařízení n. přístroj k hledání něčeho", dejme tomu ponorek. Hvězdička u „hledatelky" naznačuje, že jde o řídký výraz. „Hledatelkyně" byla Jungmannovými pohrobky z jazyka vypuzena. „Hledáček" v SSJČ samozřejmě nechybí, je to 1) „zdrob. k hledač", například „zařízení na kameře pro vyhledání předmětu a jeho umístění na snímku", 2) „hledací světlomet". V letech Příručního slovníku jazyka českého byl svět jednodušší, tedy i hledáček: „zařízení k vyhledání motivu na fotografickém přístroji".

„Drobnohled" znal už Jungmann, však to slovo zní docela obrozensky. V jeho už citovaném Slovníku česko-německém je to „nástrog, gjmž drobné a bljzké wěci spatřiti se mohau". (Mimochodem, poblíž je heslo „drobnobublinatý", rozumí se „drobných bublin", pěkné slovo, které na cestě z 19. do 21. století ztratilo; kdyby ne, mohli jsme dnes pít vodu drobnobublinatou, možná by chutnala více než jemně perlivá!) Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost říká lakonicky: drobnohled = mikroskop.

V českých médiích se „hledáček" a „drobnohled" vyskytují hlavně v předložkových vazbách: ten v šestém, onen v sedmém pádě. Že je toho „v hledáčku" a „pod drobnohledem" hojnost, ukazují následující výpisky. „Po Řecku bude v hledáčku eurozóny Portugalsko," dověděli se tuhle na leccos zvyklí čtenáři http://www.e15.cz/. A jihomoravských čtenářům internetové MFD (http://brno.idnes.cz/) se ještě před volbami dostalo takovéto metafory: „Hejtman Hašek má v hledáčku ministerské křeslo."

V Lidových novinách (http://www.lidovky.cz/) dospěli jednou k závěru, že „Praha je v hledáčku  investorů", podruhé zase, že jsou „Vysočany v hledáčku developerů". To samozřejmě není všechno. „Vysoké školy se dostávají do hledáčku headhunterů", „fotbalový reprezentant Tomáš Rosický je v hledáčku CSKA Moskva". Lidé, věříme-li novinářům, už se tak sami vyjadřují! V témže listě citovali kohosi z jakési televize, utrousil  prý: „Máme pár lidí v hledáčku, uvidíme" (viz Dvořák už není ředitelem Novy. Televize hledá jeho nástupce). Nebo jinde (http://www.ihned.cz/): „Ale že byl Zdeněk Tůma v hledáčku, o tom vím." Prohlásil prý jakýsi poslanec (viz TOP 09 vytahuje eso. Na pražského primátora má kandidovat Zdeněk Tůma). Dnes se tak vyjadřují „top manažeři" a „TOP politici", zítra lid.

Moment, neocitlo se tu obrazné vyjádření „mít/být v hledáčku" s prominutím pod drobnohledem? Kdepak, tam už je obsazeno! Podle Hospodářských novin „během nadcházející sezony v Olomouci bude Kalas pod drobnohledem celého trenérského štábu Chelsea", no nazdar! „Pod drobnohledem" prý jsou či budou také a) jisté firmy v Karlovarském kraji, b) rozpočty, c) jakási obří zakázka. V Lidových novinách jsme se dočetli, že „kvůli spekulacím o lobbistických vlivech má Brno pod drobnohledem ústředí strany", skoro ani nechceme vědět, o jakou stranu jde. Podle tří článků v MFD je „pod drobnohledem" herečka Bočanová, herečka Gondíková a také jeden „televizní kuchař".

Vysychá z toho v krku. Mít tak po ruce lahev drobnobublinaté minerálky!Nelíbí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Líbí
   Hodnocení  8.71

Diskuze

Jaromír Slomek

Jaromír Slomek
Oblíbenost autora: 8.73

O autorovi

Narodil se v Děčíně roku 1958. Absolvoval studia bohemistiky a pedagogiky na FF UK. Literární kritik, publicista a editor, externí učitel na Fakultě sociálních věd UK v Praze.

Kalendář

<<   leden 2019

PoÚtStČtSoNe
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031